Igrao je u nekim od najvećih romantičnih komedija: Ričard Gir 20 godina nije smio da dođe na dodjelu Oskara

Obožavaoci ovog prestižnog događaja ili oni koji vole filmove osamdesetih i devedesetih nisu imali prilike da gledaju sedokosog zavodnika na crvenom tepihu punih dvadeset godina

09.05.2024. 10:13
  • Podijeli:
Ričard Gir profimedia-0771888626-64f08d4dca187.webp Foto: Profimedia

Ričard Gir je bio odsutan sa ceremonija dodjele Oskara od 1993. do 2013. godine, što je mnoge fanove glumca navelo da se pitaju: "Zašto je Ričard Gir zabranjen na ceremoniji dodele Oskara?"

Obožavaoci ovog prestižnog događaja ili oni koji vole filmove osamdesetih i devedesetih nisu imali prilike da gledaju sedokosog zavodnika na crvenom tepihu punih dvadeset godina. Ričard Gir je nagrađivani glumac koji je igrao u nekim od najvećih romantičnih komedija i ljubavnih drama svih vremena poput “Pretty woman”, “An officer and a gentleman” i “Runaway bride”. Gir ima četiri nominacije za Zlatni globus, a jedan je i osvojio i to za najboljeg glavnog glumca u filmu “Chicago”. Isti film mu je doneo i SAG nagradu, ali nikada mu nije pripala čak ni nominacija za Oskara.

Istina je, postoji mnogo talentovanih glumaca koji nikada nisu imali čast da budu nominovani, ali u slučaju Ričarda Gira, odgovor zašto nikada nije ni uzet u razmatranje je činjenica da ga je Akademija zabranila na 20 godina, prenosi Blic.

Zašto je Ričard Gir bio zabranjen na dodijeli Oskara?

Na dodijeli Oskara 1993. godine, 65. po redu, samo nekoliko godina nakon filma “Pretty woman”, Ričard Gir je trebalo da uruči nagradu za najbolju art direkciju, koja je otišla u ruke Lućijani Arigi i Ijanu Vitakeru za film “Howards end”.

Tokom svog govora, Gir je zanemario scenario počevši da kritikuje kinesku Vladu zbog tretmana ljudi sa Tibeta. Dugogodišnji i glasni sljedbenik tibetanskog budizma, Gir je godinama bio glasni kritičar kineskih lidera i njihove politike. Ovaj govor je doveo do toga da je Gir bio zabranjen sa Oskara 20 godina, a takođe mu je donio i doživotnu zabranu ulaska u Kinu.

Međutim, bio mu je dozvoljen dolazak na ceremoniju 2003. godine kada je film “Chicago”, u kom je igrao advokata Bilija Flina, bio nominovan i osvojio nagradu za najbolji film. Takođe se vratio na dodjelu Oskara 2013. godine kako bi predstavio izvođenje pjesme “Everybody needs a best friend” i uručio nagrade za najbolju filmsku muziku i najbolju originalnu pesmu zajedno sa svojim koleginicama iz filma “Chicago” Kvin Latifom, Rene Zelveger i Ketrin Zitom Džouns. Gir je tada s osmehom rekao: “Izgleda da sam rehabilitovan. Čini se da, ako vas dovoljno dugo nema, zaborave da su vas zabranili.”

Karijera krenula nizbrdo

Richard Gir je imao teškoće da dobije uloge u velikim holivudskim filmovima nakon te 1993. godine. Kako je objasnio, to je posljedica finansijske veze Holivuda i Kine, ali je i dalje glumio u manjim i nezavisnim filmovima. Međutim, nakon 2017. godine i njegovih uloga u filmovima “The dinner” i “Three Christs”, Gir je nestao sa scene na šest godina. Tek 2023. godine ponovo se pojavio u filmu “Maybe I do”, romantičnoj komediji u kojoj je igrao zajedno sa Dajanom Kiton, Suzan Sarandon i Emom Roberts. Iako je filmska postava bila sjajna, film je doživio fijasko dobivši bijednih 32% na Roten Tomatou, ali je bio znak da je Gir ponovo tu.

Sada fanovi Ričarda Gira imaju tri nova filma kojima mogu da se raduju. “Loging” i “The making of” su u ranoj pretprodukciji, ali je “Oh, Canada” prava poslastica. Gir igra stariju verziju Leonarda Fifa, kog tumači Džejkob Elordi. Elordi je trenutno velika zvijezda postoji nada da će se zbog povezanosti sa njim karijera ovog veterana ponovo uzdići.

 

  • Podijeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vijesti na portalu UNA.BA je anonimno, a registracija nije poterebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, prijetnje i govor mržnje na nacionalnoj, vjerskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečijeg seksualnog opredjeljenja neće biti objavljeni. Komentari održavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti krivično gonjeni. Kao čitalac prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uvjerenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanje drugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik prije pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()