Kako na planetu utiču klimatske promjene: Okeani rekordno topli, posljedice strašne

Nismo na dobrom putu

06.08.2023. 14:49
  • Podijeli:
okean ocean more oluja pixabay-1665821981693.webp Foto: Pixabay

Rekordno visoka temperatura izmerena je u okeanima, koji upijaju toplotu koju izazivaju klimatske promjene, što ima strašne posljedice po dobrobit planete.
Globalni prosjek temperature površine okeana ove nedelje je premašio rekord iz 2016. godine, saopštila je EU služba za klimatske promjene Kopernikus.
Izmerena temperatura iznosila je 20,96 stepeni Celzijusa, što je daleko iznad prosjeka za ovo doba godine.

Okeani su vitalni u regulisanju klime – upijaju toplotu, proizvode polovinu kiseonika na Zemlji i utiču na vremenske prilike. Ugljen-dioksid je gas koji zagrijava planetu. piše BBC na srpskom, prenosi Danas.

Toplije vode imaju manju sposobnost da apsorbuju ugljen-dioksid, što znači da će više tog gasa ostati u atmosferi. Time bi se moglo ubrzati otapanje glečera koji se ulivaju u okean, što bi doprinelo bržem rastu nivoa mora. Vrući okeani i toplotni talasi smetaju morskim ribama, kao što su kitovi, koji kreću u potragu za hladnijim vodama. Time se remeti lanac ishrane, pa stručnjaci upozoravaju da bi riblji fond mogao biti pogođen.

Pojedini grabljivci, kao što su ajkule, mogu da postanu pojačano agresivne zbog visokih temperatura.

„Voda je topla kao kupka“, kaže doktorka Ketrin Lesneski iz Nacionalne uprave za okeane i atmosferu, koja prati morske toplotne talase u Meksičkom zalivu.
„U toku je masovno izbjeljivanje korala na plitkim grebenima oko Floride, a mnogi korali su već uginuli“, dodaje.

„Okeani su pod većim stresom nego što smo to činili u bilo kom trenutku u istoriji“, kaže doktor Met Frost iz Laboratorije za morsku biologiju u Plimutu u Velikoj Britaniji.

On dodaje da su zagađenje i prekomjerni ribolov takođe dio problema. Naučnici su zabrinuti i zbog doba godine kada je dosadašnji rekord oboren.

Doktorka Samanta Burdžes iz EU službe za klimatske promjene Kopernikus, kaže da se očekivalo da mart bude globalno najtopliji mjesec u okeanima, a ne avgust.
„Zbog trenutne situacije, brine me koliko će okean postati topliji do sledećeg marta“, objašnjava.

Grafik ispod pokazuje koliko su trenutne temperature okeana više od prosjeka za ovo doba godine, a crvena linija predstavlja 2023. godinu.

„Brzina promjena je otrženjujuća“, kaže profesor Majk Barouz iz Škotskog udruženja za istraživanje mora, koji prati uticaj na morske obale.
Naučnici istražuju zašto su okeani tako vrući, a kažu da je jedan od razloga taj što okeani apsorbuju toplotu prouzrokovani emisijama gasova staklene bašte.

„Što više sagorevamo fosilna goriva, to će okeani postajati topliji i biće im potrebno duže da se stabilizuju“, objašnjava doktorka Burdžes.
Prethodni rekord, iz 2016. godine, postavljen je kada je prirodni fenomen El Ninjo bio u punom jeku.
El Ninjo se dešava kada topla voda izađe na površinu, podižući globalne temperature.

Još jedan El Ninjo je nedavno počeo, ali naučnici kažu da je još uvijek slab, pa se dalji rast temperatura u okeanima tek očekuje u narednim mjesecima.

Mora su ove godine pogođena serijom toplotnih talasa, koji su zabiljeleženi u Velikoj Britaniji, na sjeveru Atlantika, Mediteranu i u Meksičkom zalivu.

„Pomorski toplotni talasi koje vidimo dešavaju se na neuobičajenim lokacijama, gdje ih nismo očekivali“, kaže profesor Burdžes.


U junu, temperature u britanskim vodama bilesu između tri i pet stepeni više od prosjeka, pokazuju podaci Evropske svemirske agencije.Na Floridi, temperatura površine mora je prošle nedelje dostigla 38,44 stepeni Celzijusa, što je temperatura hidromasažne kade.
Normalne temperature iznose između 23 i 31 stepen Celzijusa, pokazuju podaci Nacionalne administracije za okeane i atmosferu (NOAA).
Morski toplotni talasi su se udvostručili u periodu između 1982. i 2016. godine, a postali su intenzivniji i duži od osamdesetih godinna, prema Međuvladinom panelu za klimatske promjene (IPCC).

Naučnici znaju da će se povećanje temperatura nastaviti usled emisija gasova staklene bašte.
Međutim, još pokušavaju da shvate zašto su temperature toliko porasle u odnosu na prethodne godine.

  • Podijeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vijesti na portalu UNA.BA je anonimno, a registracija nije poterebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, prijetnje i govor mržnje na nacionalnoj, vjerskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečijeg seksualnog opredjeljenja neće biti objavljeni. Komentari održavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti krivično gonjeni. Kao čitalac prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uvjerenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanje drugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik prije pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()