Stoltenberg nominovan za Nobelovu nagradu za mir

Tradicionalno, nominacije za nagradu mogu se vršiti do 31. januara. Nakon toga, pravo predlaganja imaju članovi odbora, koji to mogu da ostvare na prvom sastanku, obično u februaru

01.02.2024. 11:23
  • Podijeli:
jens stoltenberg u bih, 20 okt 2023 - AP Photo Armin Durgut Tanjug-655b217f1732b.webp Foto: AP Photo/Armin Durgut/Tanjug

Generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg nominovan je za Nobelovu nagradu za mir, objavio je list "Verdens Gang (VG)".

Nominaciju je predložio Abid Radža, bivši ministar kulture Norveške i zamjenik predsjednika Liberalne partije.

"Tokom protekle godine niko nije učinio više za mir i demokratiju u Evropi i širom svijeta od Jensa Stoltenberga", objasnio je on svoj izbor u intervjuu za "VG".

Nobelova nagrada za mir, prema testamentu Alfreda Nobela, dodjeljuje se onima koji su "najviše ili najbolje radili za bratstvo među narodima, za ukidanje ili smanjenje stalnih armija i za održavanje i unapređenje mirovnih kongresa".

Po posljednjoj volji švedskog industrijalca, pronalazača i proizvođača, ova nagrada, za razliku od drugih nagrada ustanovljenih u skladu sa njegovom voljom, dodjeljuje se u Oslu, a ne u Stokholmu. Nobel je napisao da odluku o dodjeli nagrade treba da donese komisija od pet ljudi koju imenuje norveški Parlament. Po tradiciji, članovi odbora su uglavnom penzionisani norveški političari i bivši partijski lideri.

U posljednje vrijeme, više od stotinu godina stara formulacija se tumači prilično široko, zbog čega se odluke odbora često kritikuju. Laureati su posljednjih godina političari, aktivisti za ljudska prava, politički aktivisti i humanitarne organizacije sa zaslugama u različitim oblastima.

Tradicionalno, nominacije za nagradu mogu se vršiti do 31. januara. Nakon toga, pravo predlaganja imaju članovi odbora, koji to mogu da ostvare na prvom sastanku, obično u februaru, navodi TASS.

Potpuna lista nominovanih se čuva u strogoj tajnosti i može biti objavljena tek nakon 50. godišnjice nagrade. Međutim, svake godine u medije procure informacije o nominaciji određenih kandidata koje nominuju organizacije ili pojedinci koji imaju to pravo.

To uključuje bivše i sadašnje članove Norveškog Nobelovog komiteta i njihove savjetnike, prethodne dobitnike nagrade za mir, članove nacionalnih parlamenata, univerzitetske profesore specijalizovane za istoriju, filozofiju, pravo ili teologiju.

  • Podijeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vijesti na portalu UNA.BA je anonimno, a registracija nije poterebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, prijetnje i govor mržnje na nacionalnoj, vjerskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečijeg seksualnog opredjeljenja neće biti objavljeni. Komentari održavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti krivično gonjeni. Kao čitalac prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uvjerenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanje drugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik prije pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()