NATO s Trumpom čekaju tektonske promjene. Ovo je plan za Ukrajinu

Čeka se novembar

04.07.2024. 11:40
  • Podijeli:
donald trump reuters-66595c11ad0e5.webp Foto: Reuters

Donald Trump više je puta prijetio da će SAD napustiti NATO. No, kako navodi Politico, brojni njegovi bivši saradnici smatraju da on to neće neophodno učiniti. Ali to ne znači da NATO s Trumpom na čelu SAD-a neće doživjeti ogromne promjene. Ova tema se ponovo aktuelizirala nakon katastrofalno loše debate predsjednika Joea Bidena. Nakon prošlosedmične ankete jasno je da je Donald Trump favorit za predsjednika.

U zamjenu za nastavak učestvovanja SAD-a u NATO-u Trump ne samo da bi očekivao da evropske zemlje drastično povećaju svoju potrošnju na odbranu - što je i bila njegova glavna pritužba dok je bio predsjednik - nego bi također poduzeo ono što je stručnjak za odbranu Dan Caldwell, čovjek upoznat s načinima razmišljanja Trumpovog savjetodavnog kruga za nacionalnu sigurnost, za Politico opisao kao "radikalnu preorijentaciju" NATO-a.

"Više zapravo nemamo izbora", rekao je Caldwell za Politico, navodeći rastući dug SAD-a, slabašno novačenje vojske i odbrambenu industrijsku bazu koja ne može držati korak s izazovom iz Rusije i Kine. Nitko iz Trumpovog štaba nije komentarisao ove teze niti je Trump objasnio svoj plan s NATO-om.

Ali brojni analitičari i stručnjaci koji znaju situaciju u razgovoru za Politico govorili su o ovome. Prema tim dužnosnicima, SAD bi zadržao svoj nuklearni kišobran nad Evropom tokom drugog Trumpovog mandata održavanjem svojih zračnih snaga i baza u Njemačkoj, Engleskoj i Turskoj, kao i svojih pomorskih snaga.

U međuvremenu bi najveći dio pješadije, oklopa, logistike i topništva prešao iz američkih u evropske ruke. Dijelovi ovog plana predstavljeni su u članku koji je u februaru 2023. objavio Trumpov Centar za obnovu Amerike, ali u mjesecima nakon toga pojavio se detaljniji konsenzus među Trumpovim pristašama o nacrtu novog koncepta za NATO.

Promjena koju predviđaju uključivala bi "znatno smanjenje američke sigurnosne uloge", rekao je Caldwell, koji je nedavno bio viši savjetnik Russella Voughta, bivšeg višeg dužnosnika Trumpove administracije, koji je u maju imenovan političkim direktorom Nacionalne konvencije Republikanske stranke i za kojeg se očekuje da će igrati bitnu ulogu u drugoj Trumpovoj administraciji.

Drugi dio Trumpovog plana je "dvoslojni NATO sistem". Ta ideja, koju je prvi predložio jedan visoki bivši dužnosnik Trumpove administracije, penzionisani general-pukovnik Keith Kellogg, znači da zemlje članice koje ne budu trošile 2 posto BDP-a na odbranu "ne bi uživale sigurnosno jamstvo Sjedinjenih Država".

Trump je dosad jasno kritikovao članice NATO-a koje ne izdvajaju dogovorenih dva posto BDP-a na odbranu. Nedavno je, štoviše, jasno dao naslutiti da takve zemlje ne bi branio od napada Rusije.

Trump također ima plan za brzo rješenje ukrajinskog sukoba. Iako detalji nisu poznati, dvojica sagovornika Politica bliska Trumpu sugeriraju da je došlo do razgovora s Putinom o tome koliko ukrajinskog teritorija Moskva može zadržati. Također, razmišlja se i o dogovoru da se NATO neće širiti prema istoku, posebno na područje Ukrajine i Gruzije, prenosi Index.hr.

SAD je daleko najveći doprinositelj operacijama NATO-a, godišnje troši oko 860 milijardi dolara na odbranu, što predstavlja 68 posto ukupnih izdataka zemalja NATO-a u 2023. To je više od 10 puta više od Njemačke, druge po veličini po potrošnji. Znatan dio tih izdataka SAD-a, koji iznosi oko 3.5 posto američkog BDP-a, odlazi na odbranu Evrope, iako Pentagon odbija javno otkriti koliko, kaže Jeremy Shapiro, direktor istraživanja Evropskog vijeća za vanjske odnose.

U aprilu je The Washington Post izvijestio da Trumpov okvirni plan također uključuje pritisak na Ukrajinu da ustupi Krim i pograničnu regiju Donbas Rusiji.

Ali prema jednom od stručnjaka za nacionalnu sigurnost koji je upoznat s Trumpovim načinom razmišljanja, Trump bi "bio otvoren prema tome da se onemogući širenje NATO-a i ne bi se vraćao na granice Ukrajine iz 1991." "To bi bilo na stolu. Ali to ne znači odustajanje od bilo koje druge mogućnosti, uključujući isporuku velikih količina oružja Ukrajini", rekao je pod uvjetom anonimnosti.

Trump nije javno razjasnio svoje planove za Ukrajinu, ali je tokom predizborne kampanje više puta obećao okončanje rata kao jedan od svojih prvih zadataka.

Putin je 14. juna rekao da će Rusija biti spremna pregovarati o prekidu rata ako Ukrajina odustane od ambicije da se pridruži NATO-u i povuče trupe iz četiri regije koje Moskva smatra svojima. Upitan u debati s Bidenom 27. juna jesu li ti uvjeti prihvatljivi, Trump je odgovorio: "Ne, nisu prihvatljivi. Ali gledajte, ovo je rat koji nikada nije trebao započeti."

  • Podijeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vijesti na portalu UNA.BA je anonimno, a registracija nije poterebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, prijetnje i govor mržnje na nacionalnoj, vjerskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečijeg seksualnog opredjeljenja neće biti objavljeni. Komentari održavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti krivično gonjeni. Kao čitalac prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uvjerenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanje drugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik prije pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()