Mađarska se smatra najkorumpiranijom državom u EU

Danska je proglašena najboljom u klasi (90), dok je slijede Finska (87) i Švedska (83)

31.01.2023. 12:30
  • Podijeli:
Viktor Orban_REUTERS-1669387910466.webp Foto: Reuters

Prema najnovijem izvještaju Transparency Internationala, Mađarska se smatra državom s najvećom korupcijom u javnom sektoru u cijeloj Evropskoj uniji.

Sa ocjenama u rasponu od 42 do 46 od 100, Mađarska, Bugarska i Rumunija su daleko iza skandinavske trojke EU, a Danska je proglašena najboljom u klasi (90), dok je slijede Finska (87) i Švedska (83), po Indeksu percepcije korupcije Transparency Internationala za 2022.

Danska i Finska su također na vrhu svjetske ljestvice, potonja se izjednačila s Novim Zelandom (87), zahvaljujući svojim “snažnim demokratskim institucijama i poštovanjem ljudskih prava”, dok su Sirija i Južni Sudan (13) i Somalija (12) na dnu liste, izvještava Politico.

Luksemburg, Velika Britanija i Austrija su zabilježile značajan pad rezultata od 2017. godine, dok je Irska jedina zemlja članica EU čiji se rezultat poboljšao. Moldavija, koja je prošlog juna dobila status kandidata za članstvo u EU, također je poboljšala svoj rezultat.

Sa ocjenom 28, Rusija ima jedan od najnižih rezultata u istočnoj Evropi, a njena invazija na Ukrajinu u februaru prošle godine je "snažan podsjetnik na prijetnju koju korupcija i odsustvo odgovornosti vlade predstavljaju za globalni mir i sigurnost," navodi se u saopćenju za javnost objavljenom uz izvještaj.

Rezultat Ukrajine je tek nešto viši (33), ali zemlja "poduzima važne reforme i stalno se poboljšava" od početka rata.

Ali sukob nije okončao korupciju u zemlji, kao što je pokazao nedavni skandal koji je primorao zamjenika ukrajinskog ministra odbrane da podnese ostavku - pokazujući da "antikorupcijski mehanizmi zemlje do sada pozivaju javne službenike na odgovornost", navodi se u izvještaju.

Ujedinjeno Kraljevstvo i Katar su na historijskom minimumu u ovogodišnjem izdanju - iako za Dohu izvještaj ne povlači direktnu vezu s takozvanim korupcijskim skandalom u Qatargateu koji je potresao Brisel.

  • Podijeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vijesti na portalu UNA.BA je anonimno, a registracija nije poterebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, prijetnje i govor mržnje na nacionalnoj, vjerskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečijeg seksualnog opredjeljenja neće biti objavljeni. Komentari održavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti krivično gonjeni. Kao čitalac prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uvjerenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanje drugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik prije pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()