Lidl i Kaufland pripremaju se za moguću krizu: Njemačke trgovine bi uskoro mogle ostati praznih polica

“Moguće je kašnjenje isporuke za pojedinačne proizvode”, saopćili su iz njemačkog Lidla.

17.01.2024. 07:00
  • Podijeli:
lidl promo-65265ee35b890.webp Foto: Promo

Za prijetnju nestašicom postoje dva razloga. Prijetnje poljoprivrednika, te sukob u Crvenom moru s Hutima. Predsjednik bavarskih poljoprivrednika Günther Felßner najavio je moguću eskalaciju ako savezna vlada u potpunosti ne povuče svoje planove o rezanju subvencija u poljoprivredi.

– Ne dopuštamo da nam se iz džepa uzmu višemjesečni prihodi – rekao je Felßner u intervjuu za Augsburger Allgemeine.

Sve veće probleme u opskrbi izaziva i pokret Huti, službeno poznat kao Ansar Allah. Riječ je o šijitski, islamističkoj političkoj i vojnoj organizaciji koja je nastala u Jemenu 1990-ih.

Stručnjaci vjeruju da Huti napadaju zapadne trgovačke brodove u ime Irana, kako bi naštetili Zapadu i Izraelu. Prije nekoliko dana Financial Times je objavio kako su napadi Hutija prekinuli plovidbu komercijalnih brodova na ključnoj pomorskoj trgovačkoj ruti.

Naime, iz Crvenog mora, preko Sueskog kanala u Sredozemlje plove teretni brodovi kada dovoze robu iz Azije u Evropu, ali sada su prisiljeni krenuti zaobilaznim putem oko Afrike jer ih Huti napadaju, piše Fenix Magazin. To uzrokuje velika kašnjenja u dostavi robe.

Julian Hinz, direktor Centra za istraživanje trgovinske politike, kazao je da se učinci tih problema za sada ne osjećaju puno, ali je dodao kako „još uvijek postoji rizik od praznih polica u njemačkim supermarketima“. Poneki su, kaže on već počeli trpjeti pa su odgođene i reklamne kampanje.

Lidl i Kaufland već se pripremaju za moguću krizu. „Moguće je kašnjenje isporuke za pojedinačne proizvode“, saopćili su iz Lidla. Kaufland trenutno nema problema, ali pripremaju se za njih.

Kako izvještava ZDF, čelnik brodarskog diva AP Møller-Maersk upozorio je u Financial Timesu da bi mogli proći mjeseci prije nego što se trgovačka ruta Crvenog mora ponovno otvori. To bi onda moglo osjetiti globalno gospodarstvo, a u konačnici i potrošači.

  • Podijeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vijesti na portalu UNA.BA je anonimno, a registracija nije poterebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, prijetnje i govor mržnje na nacionalnoj, vjerskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečijeg seksualnog opredjeljenja neće biti objavljeni. Komentari održavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti krivično gonjeni. Kao čitalac prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uvjerenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanje drugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik prije pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()