Bande uveliko preuzele glavni grad Haitija

Zatražena pomoć od Vijeća sigurnosti

03.10.2023. 08:10
  • Podijeli:
naoruzane-bande-ubile-dvan-ovinara-na-haitiju.jpg

Vijeće sigurnosti Ujedinjenih naroda (UN) odobrilo je međunarodnu sigurnosnu misiju na Haitiju, godinu dana nakon što je ta karipska država zatražila pomoć u borbi protiv nasilnih bandi koje su uveliko preuzele glavni grad Port-au-Prince.

Vijeće od 15 članica također je proširilo embargo UN-a na oružje kako bi uključio sve bande. Embargo se ranije odnosio samo na određene osobe. Dužnosnici Haitija rekli su da se vjeruje da je oružje koje koriste bande uglavnom uvezeno iz Sjedinjenih Američkih Država.

Vijeće sigurnosti UN-a je usvojilo rezoluciju koju su izradili SAD i Ekvador, a kojom se ovlašćuje tzv. Multinacionalna sigurnosna podrška "da poduzme sve potrebne mjere" odnosno upotrijebi silu.

Kina i Rusija bile su suzdržane pri glasanju dok je preostalih 13 članica glasalo za. Diplomati su rekli da su Kina i Rusija bile oprezne s odobravanjem opće upotrebe sile.

Generalni sekretar UN-a Antonio Guterres rekao je vijeću u augusut da je potrebna "snažna upotreba sile" od višenacionalnih policijskih snaga i upotreba vojnih sredstava kako bi se uspostavio red i zakon na Haitiju i razoružale bande.

Odgovor na zahtjev Haitija za pomoć odgođen je zbog borbe da se pronađe zemlja voljna voditi misiju sigurnosne pomoći. Kenija je u julu istupila s obećanjem 1.000 policajaca. Bahami su tada angažirali 150 ljudi, dok su Jamajka i Antigva i Barbuda također rekle kako su voljne pomoći.

Guterres je pozvao zemlje, posebno u Americi, "da nastave graditi na ovom novom zamahu". Nakon odobrenja vijeća u ponedjeljak, nije bilo odmah jasno koliko brzo bi snage mogle biti na terenu.

Iako ne šalju nikakve trupe, Sjedinjene Države se nadaju osigurati 100 miliona dolara za podršku multinacionalnoj misiji, kroz logistiku i finansije rekao je prošli mjesec američki državni sekretar Antony Blinken. To bi moglo uključivati ​​obavještajne podatke, zračni most, komunikacije i medicinsku podršku.

Zemlje su oprezno podržavale neizabranu administraciju premijera Ariela Henryja, koji je rekao da se pošteni izbori ne mogu održati uz trenutnu nesigurnost. Haiti je od januara bez ijednog izabranog zvaničnika.
 

  • Podijeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vijesti na portalu UNA.BA je anonimno, a registracija nije poterebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, prijetnje i govor mržnje na nacionalnoj, vjerskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečijeg seksualnog opredjeljenja neće biti objavljeni. Komentari održavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti krivično gonjeni. Kao čitalac prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uvjerenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanje drugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik prije pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()