Ministri zemalja zapadnog Balkana na sastanku u Berlinu

"Berlinski proces" 2014. pokrenula tadašnja kancelarka Angela Merkel (CDU) na prvoj Konferenciji zapadnog Balkana u Berlinu

21.10.2022. 15:13
  • Podijeli:
annalena-baerbock-g7-weissenhaus-reuters.jpg

Sastanak ministara vanjskih poslova u formatu takozvanog "Berlinskog procesa" koji se održava u glavnom gradu Njemačke, fokusirat će se prije svega na napore za stvaranje zajedničkog regionalnog tržišta, najavljuje domaćin, njemačko Ministarstvo vanjskih poslova.

Pored toga, kako prenosi agencija dpa, tema bi trebalo da bude i energetska sigurnost u svjetlu ruskog agresorskog rata u Ukrajini, kao i zajednička "zelena agenda".

Pristupanje Evropskoj uniji

Pored zemalja zapadnog Balkana - Albanije, Bosne i Hercegovine (našu zemlju će predstavljati Bisera Turković), Kosova, Sjeverne Makedonije, Crne Gore i Srbije, na sastanku u Berlinu učestvovat će i šefovi diplomatija Bugarske, Grčke, Austrije, Hrvatske, Slovenije i Češke.

Diskusija u tom formatu uvijek ima za temu i izglede zemalja zapadnog Balkana za pristupanje EU, što je obećano još 2003. godine.

Od tada jeste postignut napredak, ali je, kako naglašava dpa, proces sada zaustavljen.

Ne ostavljati prostor Rusiji i Kini

Njemačka agencija podsjeća da je "Berlinski proces" 2014. pokrenula tadašnja kancelarka Angela Merkel (CDU) na prvoj Konferenciji zapadnog Balkana u Berlinu.

Format ima za cilj da unaprijedi približavanje zemalja zapadnog Balkana Evropskoj uniji. Pored toga, cilj je i poboljšanje ekonomske situacije u regionu i unapređenje dobrosusjedskih odnosa.

Aktuelna njemačka ministarica vanjskih poslova Annalena Baerbock (Zeleni) već neko vrijeme insistira na intenziviranju tempa debate o zbližavanju zemalja zapadnog Balkana i Europske unije, piše Deutsche Welle.

Ona je tako, početkom jula, nakon razgovora sa slovenačkom koleginicom Tanjom Fajon, upozorila da na Balkanu ne bi trebalo omogućiti da se stvori prostor u koji bi stupili Rusija ili drugi akteri.

Osim Moskve, navodi njemačka agencija dpa, Kina također pokušava da poveća svoj uticaj na zapadnom Balkanu, recimo u Srbiji i entitetu Republika Srpska u BiH.

  • Podijeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vijesti na portalu UNA.BA je anonimno, a registracija nije poterebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, prijetnje i govor mržnje na nacionalnoj, vjerskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečijeg seksualnog opredjeljenja neće biti objavljeni. Komentari održavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti krivično gonjeni. Kao čitalac prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uvjerenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanje drugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik prije pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()