Tužilaštvo BiH bez odgovora protiv koliko je ljudi pokrenut postupak

Tužilaštvo BiH istaklo je da je "formiralo prije desetak dana predmet" povodom potpisivanja odluke i objavljivanja u Službenom glasniku Republike Srpske Ukaza predsjednika Srpske Milorada Dodika

10.07.2023. 10:55
  • Podijeli:
tužilaštvo_bih_anadolija 1.jpg Foto: Anadolija

Tužilaštvo BiH istaklo je da je "formiralo prije desetak dana predmet" povodom potpisivanja odluke i objavljivanja u Službenom glasniku Republike Srpske Ukaza predsjednika Srpske Milorada Dodika o proglašenju zakona da se odluke visokog predstavnika ne objavljuju u Službenom glasniku i da se odluke Ustavnog suda ne primjenjuju na teritoriji Republike Srpske.

"Predmet je formiran prije 10-ak dana", kratak je odgovor portparola Tužilaštva Borisa Grubešića danas Srni, na pitanje protiv koliko lica je do sada formiran ovaj predmet, kakva je dalja procedura i da li će se ekspresno odvijati rad na tom predmetu.

Ukaz predsjednika Republike Srpske o proglašenju Zakona o izmjeni Zakona o objavljivanju zakona i drugih propisa Srpske i Zakona o neprimjenjivanju odluka Ustavnog suda BiH na teritoriji Republike Srpske objavljeni su juče u Službenom glasniku Srpske.

Riječ je o Zakonu o izmjeni Zakona o objavljivanju zakona i drugih propisa Republike Srpske, kojim je onemogućeno objavljivanje odluka OHR-a i Kristijana Šmita u Službenom glasniku Republike Srpske, kao i o Zakonu o neprimjenjivanju odluka Ustavnog suda BiH u Srpskoj koji predviđa da se odluke ovog suda neće primjenjivati i izvršavati na teritoriji Srpske dok Parlamentarna skupština BiH ne donese zakon o Ustavnom sudu BiH.

Kristijan Šmit, koji se predstavlja kao visoki predstavnik u BiH, rekao je 1. jula da je "odlučio da neće stupiti na snagu zakon kojim se ukida obaveza ukidanja odluka visokog predstavnika u Službenom glasniku Republike Srpske i Zakon o nesprovođenju odluka Ustavnog suda BiH na teritoriji Srpske".

Šmit nije izabran za visokog predstavnika jer nije dobio saglasnost Savjeta bezbjednosti UN, kako je predviđeno Dejtonskim sporazumom zbog čega ga Republika Srpska ne priznaje.

  • Podijeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vijesti na portalu UNA.BA je anonimno, a registracija nije poterebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, prijetnje i govor mržnje na nacionalnoj, vjerskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečijeg seksualnog opredjeljenja neće biti objavljeni. Komentari održavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti krivično gonjeni. Kao čitalac prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uvjerenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanje drugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik prije pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()