Sattler: Uloga parlamenata na putu ka članstvu u EU je ključna

Konferencija je okupila praktičare iz regije, odnosno Hrvatske, Crne Gore i Srbije

04.07.2024. 16:42
  • Podijeli:
Johann Sattler_foto_Armin_Durgut_Pixsell-645aa677e7adc.webp Foto: Armin Durgut/PIXSELL

Put ka članstvu u Europsku uniju nije lagan zadatak i podrazumijeva "nepokolebljivu posvećenost, rigorozni nadzor i aktivno učešće svih aktera", kazao je šef Delegacije Europske unije u BiH Johann Sattler obraćajući se konferenciji o ulozi parlamenata u procesu pregovora za članstvo BiH u EU, koja je održana danas u Sarajevu.

Zajednička komisija za evropske integracije Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine, Ured Evropske unije u Bosni i Hercegovini i Direkcija za evropske integracije Bosne i Hercegovine su organizovali konferenciju pod nazivom ‘Uloga parlamenata u procesu pregovora za članstvo Bosne i Hercegovine u EU’. Na konferenciji je naglašena ključna uloga Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine u procesu pristupanja Evropskoj uniji, te se pozvalo na stvaranje povoljnijih uslova za aktivniji angažman parlamenata u procesu evropskih integracija Bosne i Hercegovine.

Konferencija je započela uvodnim riječima prvog zamjenika predsjedavajućeg Predstavničkog doma Bosne i Hercegovine, Denisa Zvizdića, šefa Delegacije EU i specijalnog predstavnika EU u BiH, Johanna Sattlera, te predsjedavajućeg Zajedničke komisija za evropske integracije Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine, Zdenka Ćosića.

Konferencija je okupila praktičare iz regije, odnosno Hrvatske, Crne Gore i Srbije, koji su sa prisutnima podijelili vrijedne informacije o iskustvima svojih zemalja iz procesa pristupanja Evropskoj uniji kao i ulogu parlamenata u tom procesu. Na konferenciji se također raspravljalo o usklađivanju bosanskohercegovačkog zakonodavstva sa pravnom stečevinom Evropske unije.

Ambasador Sattler je naglasio da je “put ka članstvu u Evropskoj uniji više od postizanja pukih birokratskih prekretnica, odnosno da to treba biti transformativni proces u kojem se domaće zakonodavstvo mora opsežno uskladiti sa pravnom stečevinom EU, a tu su uloge parlamenata ključne. To nije lagan zadatak jer podrazumijeva nepokolebljivu posvećenost, rigorozni nadzor i aktivno učešće svih aktera“.

Konferencija je poslužila kao jedinstvena prilika za otvorenu razmjenu informacija kako bi se formulisale smjernice i preporuke za sistemski angažman parlamenata u raspravi o svim relevantnim pitanjima vezano za pristupne pregovore.

  • Podijeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vijesti na portalu UNA.BA je anonimno, a registracija nije poterebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, prijetnje i govor mržnje na nacionalnoj, vjerskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečijeg seksualnog opredjeljenja neće biti objavljeni. Komentari održavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti krivično gonjeni. Kao čitalac prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uvjerenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanje drugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik prije pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()