Kasetna municija: Kontroverzno oružje ili strateški potencijal jedne vojske?

Sjedinjene Države isporučile su Ukrajini kasetnu municiju. Sada obje zaraćene strane imaju to ubojito oružje

17.07.2023. 20:15
  • Podijeli:
Kasetna bomba_Foto Tanjug_AP Photo Mohammed Zaatari-64affa7d373a6.webp Foto: Tanjug AP Photo / Mohammed Zaatari / Ilustracija

Podsetimo, 123 države potpisale su Konvenciju o zabrani upotrebe kasetne municije, najviše zbog stradanja civila.

Ako se kasetna municija bude koristila protiv Rusije, Kremlj, koji ima dovoljno takvih bombi, zadržava pravo da preduzme recipročne mjere, tvrdi ruski predsjednik Vladimir Putin.

Iako je Vašington isporučio Ukrajini kasetnu municiju, još nema potvrde da je ona na frontu. Procjene su da je Kijevu za uspjeh ofanzive dnevno potrebno od 7.000 do 9.000 artiljerijskih granata.

"Sjedinjene Američke Države Ukrajini isporučuju kasetnu municiju zbog nedostatka artiljerijskih granata za ofanzivna dejstva i zvanično obrazloženje je to zašto se šalje, a sa druge strane treba istaći činjenicu da nakon dva mjeseca, Ukrajina nema nekih velikih uspjeha na frontu, to gledamo i kao psihološki i propagandni element", ocjenjuje stručnjak za naoružanje prof. dr Vladimir Barović u razgovoru za RTS.

Sa druge strane fronta, procjene su da Rusija ima desetine vrsta razne kasetne municije. Ruske snage su takvo oružje koristile 1995. u čečenskom ratu i 2008. godine u sukobu sa Gruzijom.

"Rusija ima više vrsta koje se izbacuju iz aviona, a takođe i u raznim artiljerijskim sistemima: grad, smerč, uragan. Takođe imaju i modifikovanu verziju iskandera koji takođe može da nosi kasetnu municiju. Tako da sam siguran da će u ovom ratu i ruska strana koristiti itekako kasetnu municiju u sukobu sa ukrajinskim snagama", kaže Barović.

Kontroverzno oružje

Za kasetnu municiju mnogi tvrde da je kontroverzno oružje. Prije godinu dana, pojedini američki zvaničnici su tvrdili da je upotreba tog oružja ratni zločin, podsjećaju stručnjaci. Najviše se strahuje da upotrebom tog oružja može stradati veliki broj civila.

U Srbiji je, na primjer, stradalo 15 civila od kasetnih bombi u Nišu, tokom NATO bombardovanja 1999. godine. Tokom 78 dana bombardovanja 23 civila ubijena su tim oružjem.

"Zemlje koje su pokrenule inicijativu da se zabrani korišćenje kasetne municije, su zemlje iz centralnog dijela Afrike, gdje su postojali regionalni sukobi, građanski ratovi. U Evropi, Konvenciju o zabrani korišćenje kasetne municije nisu potpisale Finska, Estonija, Letonija Poljska, Rumunija, Srbija i Grčka, to su zemlje gdje jak ofanzivni potencijal u vojsci postoji upravo zahvaljujući kasetnoj municiji", napominje za RTS urednik emisije "Dozvolite" Goran Janićević.

Procjene su da jedna trećina kasetnih bombica koje izlete iz kontejnera ne eksplodira. Prema izvještaju UN, tokom sukoba u Libanu 2006. godine, 40 odsto kasetnih bojevih glava koje je lansirao Izrael na položaje Hezbolaha nije eksplodiralo.

  • Podijeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vijesti na portalu UNA.BA je anonimno, a registracija nije poterebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, prijetnje i govor mržnje na nacionalnoj, vjerskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečijeg seksualnog opredjeljenja neće biti objavljeni. Komentari održavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti krivično gonjeni. Kao čitalac prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uvjerenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanje drugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik prije pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()