Eva Umlauf, preživjela u logoru Auschwitz: "Ove rane će uvijek biti sa nama"

Širom svijeta danas se obilježava Međunarodni dan sjećanja na žrtve holokausta, kada su 27. januara 1945. godine sovjetske jedinice oslobodile logorski kompleks Auschwitz-Birkenau

28.01.2023. 08:41
  • Podijeli:
Auschwitz_anadolija 1-63d3d24a92e45.webp Foto: Anadolija

Eva Umlauf i Zdzislawa Wlodarczyk preživjele su koncentracioni logor Auschwitz u kojem je u periodu od 1940. do 1945. godine život izgubilo oko milion ljudi, javlja Anadolija.

Bile su na komemoraciji povodom 78. godišnjice zatvaranja logora smrti Auschwitz-Birkenau vraćajući se na mjesto gdje su kao djevojčice svjedočile strašnim zločinima.

Umlauf je u obraćanju povodom Međunarodnog dana sjećanja na žrtve holokausta poručila da treba poštovati razlike među ljudima.

Podsjetila je da je u zimu 1943. godine bila zatvorena u Auschwitzu sa svojom majkom.

Umlauf je istakla da nije bilo moguće izliječiti rane koje joj je nanio nacistički teror.

"Ove rane će uvijek biti sa nama. Kada smo spašeni iz logora, moja majka me je pogledala i rekla: 'Ti si simbol života u vrijeme smrti'. Oni koji su me vidjeli nisu mogli vjerovati da sam živa", ispričala je Umlauf.

Samo su ona i majka od cijele njene porodice preživjele Auschwitz.

Wlodarczyk je imala 11 godina kada je stigla u Auschwitz u koji je odvedena sa sedmogodišnjim bratom.

Kazala je da su jedne noći stavljeni u vagone.

"Nismo znali gdje idemo. Udaljavali smo se od Varšave. Putovanje je dugo trajalo", ispričala je Wlodarczyk.

Ispričala je da su djeca i žene odvedeni na jedno mjesto.

"Zemlja je bila prekrivena hlorom i pijeskom, a barake su bile prazne. Ujutro su svi počeli tražiti poznanika ili člana porodice. Sljedećeg jutra sam posljednji put vidjela oca. Narednog dana su me ošišali", kazala je Wlodarczyk.

Širom svijeta danas se obilježava Međunarodni dan sjećanja na žrtve holokausta, kada su 27. januara 1945. godine sovjetske jedinice oslobodile logorski kompleks Auschwitz-Birkenau. Poslije sjednice Generalne skupštine Ujedinjenih nacija, 24. januara 2005. godine, kada je obilježavano šest decenija od oslobođenja tog logora, donesena je odluka kojom je ustanovljen Dan sjećanja na žrtve holokausta.

Prvog novembra 2005. godine usvojena je Rezolucija Ujedinjenih nacija (UN) kojom je određeno da se nadalje 27. januar obilježava kao Međunarodni dan sjećanja na žrtve holokausta.

Logor na jugu Poljske oko 70 kilometara od Krakowa, koji je prvobitno bio zamišljen kao zatvor za poljske političke zatvorenike, oslobodila je Crvena armija 27. januara 1945. godine. Logor Auschwitz je 1947. godine odlukom poljskog parlamenta stekao status državnog muzeja i jedino je takvo mjesto koje se našlo na spisku svjetske baštine UNESCO-a.

  • Podijeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vijesti na portalu UNA.BA je anonimno, a registracija nije poterebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, prijetnje i govor mržnje na nacionalnoj, vjerskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečijeg seksualnog opredjeljenja neće biti objavljeni. Komentari održavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti krivično gonjeni. Kao čitalac prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uvjerenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanje drugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik prije pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()