BiH u evropskom vrhu po broju iseljenih građana na 1000 stanovnika

BiH je država koja iz godine u godinu bilježi dramatičan pad broja stanovnika

09.07.2023. 21:11
  • Podijeli:
izbjeglice-gradjani-odlazak-anadolija-7-.jpg

Kako su pokazali podaci iz izvještaja UN za 2022. godinu “Perspektive svjetskog stanovništva”, BiH je u samom vrhu liste zemalja u kojima se bilježi najveće smanjenje broja stanovnika u svijetu.

– Analiza stanja stanovništva potvrdila je kako je BiH zemlja s “najnižim niskim” fertilitetom na svijetu (1,25), visokim razinama migracija i starenja stanovništva, kao i s duboko ukorijenjenim rodnim nejednakostima. Do 2070. godine takvi će demografski trendovi i nejednakosti dovesti do smanjenja ukupnog stanovništva za više od 50%, dok će demografska struktura naginjati starijoj populaciji (s njezinim udjelom u ukupnom stanovništvu iznad 40%) – objasnio je John Kennedy Mosoti, predstavnik Populacijskog fonda Ujedinjenih naroda (UNFPA) u BiH.

Službena istraživanja Unije za održivi povratak i integracije u BiH potvrđuju da je iz te zemlje od 2013. do 2021. godine otišlo gotovo pola miliona njezinih građana. Samo u pretprošloj godini to je učinilo njih više od 170.000, što je ravno broju stanovnika jednog od većih gradova u BiH. Prema grafici UN-a iz 2019. godine, BiH je među vodećim zemljama u Europi iz kojih se građani iseljavaju. Za BiH se navodi da je to 500,8 na 1000 stanovnika.

Odlaze za boljim životom

Časopis Forbes objavio je listu zemalja koje imaju najveći broj svojih stanovnika koji žive u dijaspori, a na toj listi, koja objedinjuje 151 državu, BiH se nalazi na drugom mjestu. Lista zemalja s najvećim udjelom starosjedilačkog stanovništva koje živi u dijaspori krije priče o ratu i raseljavanju, ali i o ekonomskoj stagnaciji i nedostatku perspektive. Sve to dovelo je do iseljavanja. Veću dijasporu ima samo Gvajana.

Prema časopisu The Economist, Bosna i Hercegovina je na vrhu liste s najvećim odlivom mozgova, a zabrinjavajući je i podatak da je za odlazak iz BiH zainteresovano čak 51,3 posto mladih. Stopa nezaposlenosti mladih u Bosni i Hercegovini čak je četiri puta veća nego u zemljama Europske unije. Brojni su razlozi za to, a neki od njih kriju se u činjenici da je zemlja bila suočena s ne baš uspješnim procesom ekonomske tranzicije. Tu je i pitanje neodgovarajućeg obrazovnog sistema koji nije moderniziran, ali i niska primanja.

Takođe, podaci upućuju i na to da su najčešći razlozi odlaska nestabilna politička situacija te uvjerenje u veću mogućnost uspjeha, a nema ni jedinstvene strategije koja bi precizirala prioritete za poboljšanje životnih uslova mladih kako bi ih se zadržalo u zemlji. 

Institut za razvoj mladih “KULT” uradio je istraživanje o položaju mladih u BiH, koje je jasno pokazalo kako mladi više ne odlaze iz BiH samo zbog ekonomskih uvslova nego i uopšteno lošeg standarda života i nesigurnosti za svoju porodicu u smislu stabilnog društvenog ambijenta u kojemu mogu graditi porodicu, nedostatka konkretnog društvenog napretka u različitim oblastima i retrogradnim političkim procesima.

– Iz BiH sve češće odlaze uspješni, ambiciozni, zaposleni mladi koji žele karijere, porodice i svoj život graditi u boljim društvenim uslovima, a koje vrlo često pronalaze u nekim od razvijenijih država – navode iz KULT-a.

Zabrinjava i činjenica da je 40 posto mladih ljudi koje je obuhvatilo istraživanje izjavilo kako je u posljednjih sedam godina član njihove uže porodice napustio BiH te da se odlasci najčešće događaju u izvangradskim sredinama. Takođe, rezultati pokazuju da više od 50 posto ispitanih ima interes napustiti Bosnu i Hercegovinu, dok je njih 12,1 posto već poduzelo konkretne korake u tom smjeru, piše Večernji.ba

Više umrlih, manje rođenih

U BiH je sve više umrlih, sve manje rođenih, a broj iseljenika, prema istraživanjima, konstantno raste. Ako se ne zaustavi ili barem na neki način ne smanji broj odlazaka mladih u potragu za boljom budućnosti izvan granica, BiH će, prema ranije objavljenim istraživanjima, za manje od 50 godina imati nešto više od milion i po stanovnika, a, podsjetimo, prema popisu iz 2013., imala je oko 3,5 miliona.

  • Podijeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vijesti na portalu UNA.BA je anonimno, a registracija nije poterebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, prijetnje i govor mržnje na nacionalnoj, vjerskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečijeg seksualnog opredjeljenja neće biti objavljeni. Komentari održavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti krivično gonjeni. Kao čitalac prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uvjerenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanje drugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik prije pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()