Suđenje Džombiću: "Alumina" opet dužna da vraća kredit "Energolinije"

Viši privredni sud u Banjaluci ukinuo presudu kojom je "Alumina", kao jemac, oslobođena od vraćanja kredita "Energolinije" u iznosu od 19,4 miliona KM

05.04.2023. 14:38
  • Podijeli:
aleksandar-dzombic-sudnica-02.jpg

Zvornička "Alumina" ponovo je dužna da, kao jemac, vraća kredit u iznosu od 19,4 miliona maraka koji je Investiciono-razvojna banka Republike Srpske u maju 2012. godine dodijelila firmi "Energolinija", zbog čega je u toku suđenje bivšem predsjedniku Vlade RS Aleksandru Džombiću!

To proizilazi iz dokaza, odnosno presude, koju je Džombićev branilac Zoran Bubić predao sudskom vijeću ukazujući da je Viši privredni sud u Banjaluci ukinuo rješenje kojim je "Alumina" bila oslobođena obaveze plaćanja kredita i cijeli postupak vratio na ponovno suđenje Okružnom privrednom sudu u Bijeljini.

Presuđeno, pa ukinuto

"Ima li smo situaciju da je Okružni privredni sud u Bijeljini poništio ugovor i oslobodio "Aluminu" plaćanja kredita. U drugostepenom postupku to je potvrdio Viši privredni sud, ali je tu presudu ukinuo Vrhovni sud Republike Srpske. Predmet je vraćen Višem sudu koji je, 13. marta, ukinuo i prvostepenu presudu i cijeli postupak vratio na novo suđenje. To znači da je, trenutno, ugovor o kreditu na snazi, a samim tim i jemstva "Alumine". U suštini nikakva presuda ne postoji, već samo tužba `Alumine`", rekao je Bubić.

Na današnjem ročištu nastavljeno je saslušanje vještaka ekonomsko-finansijske struke Aleksandra Čolića koji u je u dopuni svog nalaza, rađenog na zahtjev odbrane, naveo da je "Alumina" prošle godine ostvarila neto dobit u iznosu od 28 miliona maraka.

"Alumina" 2022. godine imala dobit od 28 miliona KM

Vještak je u ukazao da je "Alumina" tokom 2022. godine imala ukupan prihod u iznosu od 389 miliona maraka, te da je vrijednost njene imovine procijenjena na oko 250 miliona KM.

Na pitanje advokat Bubića, vještak je potvrdio da "Alumina" ne bi bila u problemima ukoliko bi vraćala sporni kredit koji je isplaćen "Energoliniji", ali je naglasio da to ne bi mogli da učine jednokratno.

Na pitanja republičkog tužioca Radenka Jankovića vještak je objasnio razliku između stanja na računima "Alumine", po kojima je 31. decembra 2022. godine oko 836.000 KM, i neto dobiti od 28 miliona KM.

"Ostatak novca je iskorišten za druge namjene", rekao je Čolić.

Prije kredita na računu imali 106 KM

Na mnoga pitanja tužioca, vještak nije mogao dati konkretan odgovor, jer određeni finansijski detalji nisu bili obuhvaćeni vještačenjem koje je radio. Zanimljivo je da se tužilac od vještaka tražio objašnjenje i zašto bi "Energoliniji" bio dodijeljen kredit u iznosu od 19,4 miliona KM, kada je samo dan prije isplate kredita 31. maja 2012. godine na računu preduzeća bilo svega 106 KM.

"Ti podaci nisu u koleraciji... Radi se samo o presjeku stanja na računu", rekao je Čolić čije je vještačenje plaćeno 15.000 KM bez PDV-a.

Tužilac je prigovorio nalazu vještaka, navodeći da je Čolić obraćao pažnju samo na podatke koji su bili od interesa za odbranu optuženog. Zbog toga je najavio da bi i tužilaštvo u nastavku postupka moglo angažovati finansijskog vještaka.

Suđenje će se nastaviti 25. aprila saslušanjem optuženog Džombića.

Optužnicom Republičkog javnog tužilaštva RS Džombić se tereti za zloupotrebu službenog položaja ili ovlašćenja, odnosno da je vršio pritisak i uticao na članove kreditnog odbora IRB RS da preduzeću "Energolinija" dodjele kredit u iznosu od 19,4 miliona maraka, iako je znao da je ta firma prezadužena.

Kredit je isplaćen 31. maja 2012. i u optužnici se navodi da je oko 10,6 miliona upotrebljeno za investiciju za koju su sredstva tražena, dok je ostatak iznesen iz Bosne i Hercegovine.

Od ukupnog iznosa kredita "Energolinija" je izvršila povrat od 518.474 KM, dok je "Alumina" u periodu od novembra 2013. do decembra 2017. godine vratila 6,194 miliona KM. Međutim, nakon presude (koja je sada ukinuta) IRB RS je "Alumini" morao da vrati taj iznos.

U imovinskom pravnom zahtjevu IRB od "Energolinije" potražuje ukupno 24.170.510 KM. Od toga se 19,4 miliona odnosi na isplaćeni kredit, 3,4 miliona na kamate, 370.000 KM zatezne kamate, te 940.000 KM kao naknada za nenamjensko trošenje sredstava.

  • Podijeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vijesti na portalu UNA.BA je anonimno, a registracija nije poterebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, prijetnje i govor mržnje na nacionalnoj, vjerskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečijeg seksualnog opredjeljenja neće biti objavljeni. Komentari održavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti krivično gonjeni. Kao čitalac prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uvjerenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanje drugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik prije pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()