Bećirović i Baerbock: Održavanje svesrpskog sabora je najteži napad na Dejton do sada

Poruke iz Berlina

11.06.2024. 16:07
  • Podijeli:
becirovic baerbock predsjednistvo bih-6668555f77184.webp Foto: Predsjedištvo BiH

Predsjedavajući Predsjedništva BiH Denis Bećirović u Berlinu je razgovarao s ministricom vanjskih poslova Njemačke Annalenom Baerbock o odnosima dvije države, te o aktuelnoj sigurnosnoj i političkoj situaciji u Bosni i Hercegovini i regiji.

Bećirović je ministricu Bearbock detaljno informirao o antidejtonskim i antiustavnim aktivnostima čelnika bosanskohercegovačkog entiteta Republika Srpska, te je ukazao na važnost postojanja čvrste saradnje međunarodne zajednice i domaćih organa vlasti u zaustavljanju separatističke politike.

Bećirović je posebno ukazao na opasnost neovlaštenog miješanja Srbije u unutrašnja pitanja suverene države Bosne Hercegovine.

"Održavanje 'svesrpskog sabora' Srbije i bh. entiteta RS je najteži napad na Dejtonski mirovni sporazum od 1995. godine do danas. Održavanje ovog sabora je udar na međunarodno pravo i temeljne vrijednosti na kojima počiva Evropska unija", navodi se u saopćenju.

Tokom sadržajnog i otvorenog razgovora, Bećirović se zahvalio na snažnoj podršci koju Njemačka pruža Bosni i Hercegovini u procesu evropskih i euroatlantskih integracija. On je istakao da je Njemačka jedna od glavnih zagovornica evropskog puta Bosne i Hercegovine, što je mnogo puta i dokazala, između ostalog, prilikom donošenja odluke o otvaranju pregovora o članstvu Bosne i Hercegovine u EU.

Ministrica Baerbock potvrdila je neupitnu podršku Njemačke Bosni i Hercegovini na putu ka punopravnom članstvu u EU i NATO. Prijetnje nezavisnosti, suverenitetu i teritorijalnom integritetu Bosne i Hercegovine su potpuno neprihvatljive za Njemačku i Zapad. Također, ministrica Berbock je poručila da je skup u Beogradu od 8. juna zabrinjavajući i da takva aktivnost nema podršku Njemačke i Zapada.

Bećirović je naglasio da je Njemačka, kao najveća ekonomska sila EU, i najvažniji vanjskotrgovinski partner Bosne i Hercegovine. Također, istaknuta je važnost dijaspore kao neizostavnog faktora u jačanju prijateljskih veza i saradnje Bosne i Hercegovine i Njemačke.

  • Podijeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vijesti na portalu UNA.BA je anonimno, a registracija nije poterebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, prijetnje i govor mržnje na nacionalnoj, vjerskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečijeg seksualnog opredjeljenja neće biti objavljeni. Komentari održavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti krivično gonjeni. Kao čitalac prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uvjerenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanje drugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik prije pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()