Ni vlast ni opozicija u RS nisu za nametnute zakone, ali...

Mjesec dana uoči početka izborne kampanje, umjesto o programima stranaka, više se polemiše o posljednjim odlukama Christiana Schmidta i njegovim intervencijama u Izborni zakon

01.08.2022. 22:19
  • Podijeli:
christian-schmidt-armin-durgut.jpg

Nametnute tehničke izmjene ponovo su, umjesto rješavanja problema, donijele nove sukobe i međusobne optužbe domaćih političkih aktera. Da li bi primjena tih izmjena, mogla prouzrokovati i novu veliku političku krizu?

Zloupotreba javnih sredstava u izborne svrhe, govor mržnje i neprimjereno ponašanje u kampanji – sve su to stvari koje će CIK, kako je izmjenama predviđeno, ubuduće mnogo rigoroznije kažnjavati. Međutim, iz najveće vladajuće stranke iz Republike Srpske, SNSD-a ponavljaju da Šmit nema legitimitet da nameće bilo kakva rješenja, jer, kažu, nema ni mandat visokog predstavnika. Uvjereni su da je njegova odluka donesena s ciljem uticanja na izborne rezultate, a ne pravičnosti izbora.

“Ovo što sada imamo je da je neko CIK-u dao gumicu za brisanje svih onih kandidata koje ne mogu da pobijede na izborima, da jednim učesnicima izborne trke neko konstantno vezuje noge, zaključava vrata, a da druge pušta i da druge ubrzava”, kaže portparol SNSD-a, Radovan Kovačević.

Drugim riječima, CIK-u, koji je tvrde u SNSD-u, takođe nelegalno izabran, data su preširoka ovlašćenja, koja bi lako mogla biti zloupotrebljena. 

Sa druge strane, iz opozicije kažu da u samim nametnutim rješenjima ne vide ništa sporno.

“Ako neko bude diskvalifikovan zbog toga što bude kršio zakon i zato što pravi faulove, to je onda problem toga ko to radi”, ističe Igor Crnadak, potpredsjednik PDP-a.

I u PDP-u ponavljaju da su principijelno protiv nametanja bilo kakvog zakona, pa tako i ovog.

“Ali, šta možemo? Dovedeni smo dotle da je ta odluka stigla i da će postati sastavni dio izbornog procesa”, kaže Crnadak.

Svjesni su toga i u SNSD-u, pa će na izbore izaći, iako Šmitovu odluku ne priznaju, jer bi u slučaju njihovog bojkotovanja od toga, kažu, profitirala opozicija, koju bi stranci verifkovali kao izborne pobjednike. Da je povjerenje u izborni proces od strane građana, svakako, odavno narušeno, smatraju analitičari, ali ističu i da ovo nije dobar način da se ono vrati.

“Ono što nikako nije dobro je što naši predstavnici nisu uspjeli da se dogovore u ovom naumu i poboljšaju izborni proces, pa je to morao da uradi Christian Schmidt. To nikako nije dobro, jer na taj način mi zaista jesmo jedna kolonija, jedan protektorat”, kaže politički analitičar Velizar Antić.

A u protektoratu zakone i pravila nameću stranci, pa čak i izborna i to nakon što su izbori raspisani. I pored toga u CIK-u kažu da su spremni da ih provode, a domaći poltički akteri da ih poštuju. Kako će ih tumačiti i kako će se u praksi ponašati, vidjećemo kada kampanja krene.

 

  • Podijeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vijesti na portalu UNA.BA je anonimno, a registracija nije poterebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, prijetnje i govor mržnje na nacionalnoj, vjerskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečijeg seksualnog opredjeljenja neće biti objavljeni. Komentari održavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti krivično gonjeni. Kao čitalac prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uvjerenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanje drugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik prije pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()