Migracije i sve starije stanovništvo: Bijela kuga problem čitavog regiona

U BiH prošle godine bilo 23.000 više preminulih nego rođenih

10.09.2022. 15:28
  • Podijeli:
muskarac_dete_pixabay Cropped (1).jpg Foto: Pixabay

Bijela kuga najozbiljnije je zaprijetila Bosni i Hercegovini. S jedne strane biljeleži se rast mortaliteta, a s druge, pad nataliteta.

Tako je prošle godine bilo 23.000 više preminulih od rođenih, a u nekim opštinama nije rođeno niti jedno dijete.

Oni koji žele djecu često odlaze, jer kažu, neme stimulacije za mlade. Samo prošle godine iselilo se 170.000 ljudi.

Mirhunisa Zukić iz Unije za održivi povratak i integracije BiH kaže da su se odlasci posebno biljeležili u Hercegovini.

"Tamo imamo dosta kuća obnovljenih, gdje vidimo da ljudi ne žive. Pokušali smo čak i sa školama, gdje smo pratili koliko se djece ne upisuje, znači roditelji odlaze, imali smo prvo pojedinačne odlaske pa porodične. Vidjeli smo da se škole zatvaraju. Dakle, oko 484.000 i 500 lica je otišlo iz BiH od 2013. godine do 2022. godine", navodi ona.

Na osnovu razlike između broja umrlih i rođenih, Srbija je od 1992. do danas izgubila gotovo milion ljudi. Danas broji nešto manje od sedam miliona, no promenila se struktura, sve je više onih starijih, a manjak vitalne radne snage i reproduktivne generacije. 

U jednom danu rodi se 170 djece dok 370 umre. 

Gordana Bjelobrk iz Republičkog zavoda za statistiku Srbije kaže da prosječna starost stanovništva u Republici Srbiji iznosi 43,5 godina. 

"Sedemdesetih smo imali isti broj stanovnika ali smo bili deset godina mlađi. Srbija svake godine ima 15.000 manje žena koje se nalaze u fertilnom periodu jer ulaze sve manje generacije nekad rođene ženske djece, tako da se nama osnova za rađanje smanjuje", objašnjava Bjelobrk.

Smanjuje se i broj stanovnika u Hrvatskoj. Prema popisu od prošle godine, ima 3, 8 miliona stanovnika što je čak 400.000 manje nego 2011. 

Depopulacija je došla do izražaja ulaskom u Evropsku uniju, što je otvorilo vrata mladim ljudima, pa sada stariji čine čak četvrtinu stanovnika. Ove godine zabiljeleženo je i najmanje prvaka ikad u istoriji. U odnosu na prošlu godinu, upisano je hiljadu djece manje. 

Stjepan Šterc, demograf kaže da je najgori trend nevjerovatan prirodni pad stanovništva, približio se na nivo 30.000 ljudi.

"Toliko ih više umre nego se rodi. Kad bi bilo pameti, sve tri zemlje bi se trebale osloniti na svoje iseljeništvo kao što to čini Izrael i Irska i razviti modele ulaganja iseljenika u matične zemlje. Samo što su te matične zemlje politički kontrolisane tako da je praktički to iseljeništvo odvojeno i ono ne sudjeluju u ukupnom razvoju zemlje", objašnjava.

Stručnjaci ističu ako vlast ozbiljno ne shvati ovaj problem, Hrvatskoj prijeti izumiranje, tj. gubitak radno sposobnog stanovišta, a time i urušavanje ekonomije. S druge strane, useljava se sve više radnika s Bliskog istoka, Azije, Afrike, što bi moglo trajno opustošiti državu od njenog autohtonog stanovništva.

  • Podijeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vijesti na portalu UNA.BA je anonimno, a registracija nije poterebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, prijetnje i govor mržnje na nacionalnoj, vjerskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečijeg seksualnog opredjeljenja neće biti objavljeni. Komentari održavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti krivično gonjeni. Kao čitalac prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uvjerenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanje drugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik prije pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()