Izvoz robe iz BiH u Rusku Federaciju u padu

U poređenju sa prošlom godinom, izvezeno sedam puta manje robe

30.09.2022. 19:50
  • Podijeli:

Od početka rusko-ukrajinskih sukoba, izvoz robe iz Bosne i Hercegovine u Rusiju u znatnom je padu.

U poređenju sa prošlom godinom, izvezeno je čak sedam puta manje robe.

Istražili smo, šta su glavni razlozi zbog kojih se roba ne izvozi i kako to utiče na domaće proizvođače?

Razlozi su velika udaljenost, ekonomska neopravdanost, te drugi brojni razlozi zbog kojih prevoznici iz Bosne i Hercegovine ne žele da voze u Rusiju, te je tako smanjen plasman proizvoda iz BiH u ovu zemlju.

“Osnovni problem zbog kojeg prevoznici ne žele da idu na destinaciju Rusije je upravo samo bezbjednosna situacija koja je trenutno između Rusije i Ukrajine. Prolaskom kroz Ukrajinu prolazi se kroz jedan dio koji je zahvaćen ratnim dejstvima i nemate nikakvu garanciju što se tiče bezbjednosne situacije i to je jedan od razloga što mi ne tovarimo i ne želimo da idemo u Moskvu, Rusiju”, kaže za UNA TV Nikola Grbić, predsjednik Udruženja prevoznika za unutrašnji i međunarodni transport RS

Ističe da novi kordidor do Rusije postoji, te da bi se tura vozila preko Turske, ali da je ona ekonomski neisplativa.

“Prije ratnih dešavanja, godinu, dvije unazad je bilo potrebno nekih 20 dana da bi otišli u Moskvu i vratili se nazad, sad preko nove rute koja ide preko Turske potrebno je još dodatnih 10 do 15 dana, to je znači 40 do 45 dana da odete u Rusiju i da se vratite”, isitče Grbić.

Dragoja Dojčinović, predsjednik Udruženja voćara Republike Srpske kaže za UNA TV da zbog problema sa izvozom ispaštaju i domaći voćari, kojima prvenstveno domaće jabuke ostaju u hladnjačama zbog nemogućnosti transporta.

„Ove godine pitanje je kako će to ići, hoćemo li uspjeti, šta da izvezemo, ako prevoznici ne prihvate, to će ipak ostati u našim hladnjačama i ponudićemo našem tržištu. Najviše izvozimo za Rusku Federaciju, ali sada već od prošlogodišnjeg roda koji smo izvozili ove godine cijelo ljeto, tu smo imali velik problem sa transportom. Mnogi prevoznici su odbili da izvrše te usluge“, isitče Dojčinović.

Podaci Uprave za indirektno oporezivanje BiH govore da je u prvih osam mjeseci ove godine u Rusiju izvezeno proizvoda ukupne vrijednosti skoro 33,5 miliona, a najviše je izvezeno farmaceutskih proizvoda, voća i orašastih plodova, mineralnih goriva i ulja.

 

  • Podijeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vijesti na portalu UNA.BA je anonimno, a registracija nije poterebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, prijetnje i govor mržnje na nacionalnoj, vjerskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečijeg seksualnog opredjeljenja neće biti objavljeni. Komentari održavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti krivično gonjeni. Kao čitalac prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uvjerenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanje drugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik prije pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()