Da li je realan raskid Dejtonskog sporazuma?

Potpisivanjem Dejtonskog mirovnog sporazuma okončan je četvorogodišnji rat u Bosni i Hercegovini. Rezultat - mir i zagarantovana prava konstitutivnih naroda

01.08.2022. 08:26
  • Podijeli:
dejton-milosevic-izetbegovic-tudjman-profimedia.jpg

Ipak, 27 godina nakon potpisivanja, naizgled savršeni Dejton, pokazao se kao uzrok brojnih podjela među narodima. Advokat Luka Mišetić koji je u Hagu branio hrvatskog generala Antu Gotovinu, u kontekstu izmjena Izbornog zakona BiH komentarisao je kako susjedne države imaju pravo raskinuti Dejtonski mirovni sporazum.

"Potpisnice Dejtonskog sporazuma su BiH, Hrvatska i Srbija. Sve strane obećale su da će poštovati ispunjenje sporazuma, koji uključuje prava konstitutivnih naroda. Bošnjačke stranke sada, međutim, planiraju da oktobarske izbore iskoriste za oduzimanje prava Hrvatima na taj status i njihovo smanjenje na položaj nacionalne manjine. Time bi se direktno prekršio jedan od osnovnih stubova Dejtonskog sporazuma, a prema međunarodnom pravu, svaka od tri zemlje potpisnice ima pravo da suspenduje sporazum ako ga jedna od strana prekrši, a dvije od tri zemlje imaju pravo da ga raskinu ako smatraju da treća strana krši sporazum", napisao je na Mišetić na Twitteru.

Ako bi se neko odlučio da iskoristi to pravo i krene u raskidanje Dejtosnkog sporazuma, to bi moglo dovesti do novih sukoba na ovim prostorima, a to sigurno niko ne želi, smatra potpredsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Milan Petković. Mišetićevu izjavu, kaže, ipak ne treba potcijeniti.

"Kada govorimo o eventualnoj njegovoj najavi i mogućnosti da Hrvatska raskine, odnosno da se povuče iz Opšteg okvirnog sporazuma za mir u BiH, tj. Dejtonskog sporazuma, moramo biti svjesni činjenice da je taj opšti okvirni sporazum samo jedan, a da još ima dvanaest posebnih Aneksa,odnosno ugovora i da je jedan od njih Aneks 4 koji je Ustav BiH i čiji su potpisnici RS i Federacija BiH i Hrvatska kao međunarodno priznata zemlja, druga zemlja koja ne bi mogla ni na koji način, ne može uticati na ovaj sporazum. Tako da eventualno istupanje iz Dejtonsko mirovnog sporazuma, odnosno povlačenje, taj sporazum ne bi mogao da utiče na Ustav BiH", izjavio je Petković za UNU.

Politički lonac u BiH već odavno vrije, a ovakve najave samo dodaju novo ulje na vatru. Jedno je sigurno, matematika koju žele sva tri naroda, zasigurno su mir i stabilnost.

 

  • Podijeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vijesti na portalu UNA.BA je anonimno, a registracija nije poterebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, prijetnje i govor mržnje na nacionalnoj, vjerskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečijeg seksualnog opredjeljenja neće biti objavljeni. Komentari održavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti krivično gonjeni. Kao čitalac prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uvjerenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanje drugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik prije pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()