Banjalučani plaćaju najskuplji prevoz u regionu

Gorivo je pojeftinilo, ali ne i cijena gradskog prevoza ili taksi usluga

14.12.2022. 20:34
  • Podijeli:

Cijene goriva na benzinskim pumpama širom BiH, nastavljaju da padaju. Gotovo smo i zaboravili kada je dizel bio ispod 3 KM. S obzirom na to da je poskupljenje goriva do sada bilo osnovni razlog za dizanje cijena svih usluga, raspitali smo se da li će sada pojeftiniti i cijena karata u gradskom prevozu?

Trenutni cjenovnik pokazuje da građani Banjaluke plaćaju najskuplju dnevnu kartu u regionu.

Kada sabiraju svoje gubitke, i te kako su glasni. Kada traže poskupljenja svojih usluga, takođe. A danas, kada, s razlogom, pitamo za pojeftinjenja, prevoznici ćute. Pred kamere ne žele, jer kako kažu, ponovo se na njih, ni krive, ni dužne, diže hajka.

Ipak, kroz telefonski razgovor su kratko, ali izričito rekli da Banjalučani neće dobiti jeftinije karte gradskog prevoza, sve dok cijena goriva ne padne ispod 2.56. U prevodu - građani se, u ovom trenutku, dok dnevnu kartu plaćaju 2.30, mogu osloniti isključivo na nadu.

"Kakva država, taksi i prevoznici", reče jedan građanin, koga je ekipa Una televizije zatekla na stanici.

Građanima, sudeći po izjavama naših sagovornika, nedostaje upravo ono malo koje je, obično, potrebno za sreću. I u ovom slučaju, za punije novčanike. Dok se ne steknu uslovi za to "malo", prema riječima gradonačelnika Banjaluke Draška Stanivukovića, gradskim vlastima su ruke - vezane.

"Kada dolazi do pada cijena, kao što je sada slučaj, moraju da padaju ispod određenog nivoa, da bih ja, kao gradonačelnik, mogao da predložim takvu vrstu tačke dnevnog reda i da bi cijena javnog prevoza bila povoljnija.  U zavisnosti od pumpe do pumpe, u ovom trenutku, to je od devet do dvanaest pfeninga".

Muke građana Banjaluke ne završavaju sa gradskim prevozom. Naprotiv. S vožnjom taksijem, tek počinje luksuz. Samo start, umjesto dosadašnjih 2.20, građani plaćaju dvije i po marke. Iako ni iz Udruženja taksista danas nisu stali pred kamere, baš kao i prevoznici, nisu ostavili mnogo prostora za nadu. Njihova cijena, kako su nam rekli putem telefonskog razgovora, nije formirana samo na osnovu cijene goriva, nego i na osnovu cijene servisa, rezervnih dijelova, pa i samog povećanja životnog standarda.

Ako bismo se opet bavili prevodom, mogli bismo reći - svako svoj džep gleda. Pitanje je samo - čiji džep je plići?
 

  • Podijeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vijesti na portalu UNA.BA je anonimno, a registracija nije poterebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, prijetnje i govor mržnje na nacionalnoj, vjerskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečijeg seksualnog opredjeljenja neće biti objavljeni. Komentari održavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti krivično gonjeni. Kao čitalac prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uvjerenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanje drugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik prije pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()