Od visokih temperatura do visokih cijena: Popodne o opasnim proizvodima na domaćem tržištu

Saznali smo i kako najmlađe naučiti vještinama proizvodnje zdrave hrane

18.06.2024. 19:31
  • Podijeli:

Ove sedmice, kao što je i najavljeno, očekuje se da će temperature u centralnoj Evropi, na Balkanu i u istočnoj Evropi preći 30 stepeni, s mogućnošću dostizanja i više od 40. O toplotnom talasu koji nam stiže govorili smo i u današnjem izdanju emisije Popodne, a više detalja imala je naša Belmina Čorbić. 

Ljeto će, kažu, biti toplo, ali će zato jesen biti hladna. Kako će se El ninjo i El nina odraziti na temperature provjerila je Nikolina Fržović.

Temperature rastu, ali zato danas iz Banjaluke apel da brzinu nikako ne povećavate, već da je smanjite. Neprilagođena brzina jedan je od najčešćih uzroka saobraćajnih nezgoda koje nerijetko završe kobno. Tim povodom, u Republici Srpskoj počela je preventivna kampanja „LAKO JE BRZINU SMANJITI“. Šta je cilj kampanje saznala je Nevena Topić.

Hemijski rizik, rizik od gušenja, strujnog udara, požara ili povreda samo su neki od razloga što su sa tržišta Bosne i Hercegovine tokom protekle godine povučena 9.202 komada nesigurnih proizvoda. Kako završe na policama, šta raditi u slučaju da primjetite njihovu nesipravnost i generalno na šta se potrošači najviše žale, saznali smo od našeg gosta Dragana Jošića, iz Udruženja za zaštitu potrošača "Reakcija".

Bobičasto voće ili meso, treba li da građani uopšte da odlučuju i da li će mnogima uskoro postati nedostupne neke namirnice? O razlogu visokih cijena voća i mogućnosti da se tom rastu stane u kraj, razgovarali smo sa predsjednikom Kluba potrošača srednje Bosne iz Travnika, Admirom Arnautovićem.

Sve je izvjesnije da će građani kroz koju godinu biti prinuđeni da se vrate obradi zemlje i savladaju vještine koji su mnogi zaboravili. Sudeći prema cijenama proizvoda, to je sve izvjesnije. A kako najmlađe naučiti vještinama proizvodnje zdrave hrane, saznali smo od Ivane Kozomare, voditeljke programa "Mali baštovan".

U rubrici "Priroda u društvu" govorili smo o važnosti ekosistema koralnog grebena. Egzistencija korala ključna je za opstanak mnogih vrsta i samo male promjene u uslovima života mogu prouzrokovati njihov nestanak. Klimatske promjene značajno su počele uticati na ove vrste, a neka istraživanja pokazuju da bi do 2100. godine mogli nestati.
 

  • Podijeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vijesti na portalu UNA.BA je anonimno, a registracija nije poterebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, prijetnje i govor mržnje na nacionalnoj, vjerskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečijeg seksualnog opredjeljenja neće biti objavljeni. Komentari održavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti krivično gonjeni. Kao čitalac prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uvjerenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanje drugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik prije pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()