Svjetski naučnici približavaju se potencijalnoj identifikaciji nove sile

Prema do sada poznatim činjenicama, u prirodi postoje četiri fundametalne sile od kojih su tri elektromagnetna sila, te jake i slabe nuklearne sile - objašnjene standardnim modelom fizike čestica

13.08.2023. 09:21
  • Podijeli:
naučnik pixabay-647257886d033.webp Foto: Pixabay

Svjetski naučnici približavaju se potencijalnoj identifikaciji nove sile nakon iznenadnog "titranja" subatomske čestice.

Prema do sada poznatim činjenicama, u prirodi postoje četiri fundametalne sile od kojih su tri elektromagnetna sila, te jake i slabe nuklearne sile - objašnjene standardnim modelom fizike čestica.

Međutim, do sada fizička saznanja i činjenice ne objašnjavaju četvrtu poznatu fundamentalnu silu, gravitaciju ili tamnu materiju - čudnu i misterioznu supstancu za koju se smatra da čini oko 27 posto svemira.

Sada su istraživači rekli da bi mogla postojati još jedna, peta, fundamentalna sila prirode.

"Govorimo o petoj sili jer ne možemo nužno objasniti ponašanje, u ovim eksperimentima, sa četiri za koje znamo", riječi si Mutesha Patela sa Imperial College u Londonu.

Podaci dolaze iz eksperimenata u Fermilabovom američkom akceleratoru čestica, koji je istraživao kako se subatomske čestice zvane mioni - slične elektronima, ali oko 200 puta teže - kreću u magnetskom polju.

Patel kaže da se mioni ponašaju pomalo kao "dječiji vrtljivi vrh", rotirajući oko ose magnetnog polja. Međutim, kako se mioni kreću, oni se kolebaju. Učestalost tog kolebanja može se predvidjeti standardnim modelom.

Također, eksperimenti u Fermilabu nisu jedini koji sugeriraju mogućnost pete sile: rad na LHC-u je također doveo do zapanjujućih nalaza, iako s drugačijim tipom eksperimenta koji gleda na brzinu kojom se mioni i elektroni stvaraju kako se određene čestice raspadaju, piše Guardian.

  • Podijeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vijesti na portalu UNA.BA je anonimno, a registracija nije poterebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, prijetnje i govor mržnje na nacionalnoj, vjerskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečijeg seksualnog opredjeljenja neće biti objavljeni. Komentari održavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti krivično gonjeni. Kao čitalac prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uvjerenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanje drugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik prije pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()