Hakeri koriste lažne ChatGPT servise za širenje virusa

NodeStealer je Facebook identifikovao u januaru. Cilja internet pregledače na Windowsu s ciljem krađe kolačića i uskladištenih korisničkih imena i lozinki

05.05.2023. 10:52
  • Podijeli:
hakeri, kompjuter, čovek, internet, poverljivo, hakovanje pixabay-6437d6e906642.webp Foto: Pixabay

Facebookova matična kompanija Meta objavila je svoje najnovije istraživanje prijetnji i tehničku analizu upornih zlonamjernih kampanja ove sedmice.

U izvještaju se upozorava da je otkriveno desetak vrsta malvera, uključujući DuckTail i NodeStealer, koji se predstavljaju kao ChatGPT i drugi generativni AI alati, a ljude ciljaju putem zlonamjernih ekstenzija, oglasa i raznih platformi i društvenih medija. Njihov cilj je da prikazuju ​​neovlaštene oglase s kompromitovanih poslovnih naloga širom interneta.

"U jednom slučaju vidjeli smo da hakeri stvaraju zlonamjerne ekstenzije pregledača dostupne u zvaničnim veb prodavnicama koje tvrde da nude alate zasnovane na ChatGPT-u", rekli su bezbjednosni inženjeri Mete. "Oni bi zatim promovisali ta zlonamjerna proširenja na društvenim medijima i putem sponzorisanih rezultata pretraživanja kako bi prevarili ljude da preuzmu zlonamjerni softver."

Iz Mete su istakli da su otkrili i zaustavili ove operacije zlonamjernog softvera, uključujući prethodno nepoznate vrste malvera, piše Bajtbox.

TechCrunch piše da DuckTail potiče iz Vijetnama i cilja korisnike Facebooka od 2021. Zlonamjerni softver krade kolačiće pregledača i otima prijavljene sesije kako bi ukrao podatke žrtve, uključujući informacije o nalogu, podatke o lokaciji i dvofaktorske kodove za autentifikaciju. Takođe može da preotme bilo koji Facebook poslovni nalog kojem žrtva ima pristup.

NodeStealer je Facebook identifikovao u januaru. Cilja internet pregledače na Windowsu s ciljem krađe kolačića i uskladištenih korisničkih imena i lozinki kako bi na kraju ugrozio Facebook, Gmail i Outlook naloge. Takođe potiče iz Vijetnama i distribuiraju ga prijetnje iz te zemlje.

Sajber kriminalci brzo prelaze na najnovije trendove i popularne usluge kao način širenja zlonamjernog softvera. Prethodni primjeri uključuju MSI Afterburner, Roblox, pa čak i Cyberpunk 2077. Kako god, rat između hakera i velikih igrača se nastavlja.

  • Podijeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vijesti na portalu UNA.BA je anonimno, a registracija nije poterebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, prijetnje i govor mržnje na nacionalnoj, vjerskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečijeg seksualnog opredjeljenja neće biti objavljeni. Komentari održavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti krivično gonjeni. Kao čitalac prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uvjerenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanje drugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik prije pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()