Treća sreća: Hoće li Borac protiv Albanaca ostvariti uspjeh u kvalifikacijama za LŠ?

Drugi put Borac je šampion BiH postao u sezoni 2020/21. i za protivnika je dobio rumunski Kluž

10.07.2024. 12:45
borac-65f73d6885bc5.webp Foto: FK Borac Banjaluka

Pred fudbalerima Borca je treći nastup u kvalifikacijama za UEFA Ligu šampiona.

Uprva dva su eliminisani već na startu takmičenja, u prvom eliminacionom kolu, ali su tada bili u grupi timova koji nisu nosioci. Sada, kao nosilac, šampion Premijer lige BiH je papirnati favorit protiv albanskog prvaka Egnatije.

Prvi put šampion „Dejtonske zemlje“ Borac je bio u sezoni 2010/11. kada je na startu kvalifikacija za najcjenjenije i najjače UEFA klupsko takmičenje za rivala dobio izraelskog predstavnika Makabi iz Haife. Bio je 13. jul 2011. godine kada su crveno-plavi debitovali u kvalifikacijama za Ligu šampiona; gostovali su u „svetoj zemlji“ i doživeli ubjedljiv poraz – 1:5.

Poveli su gosti golom Borisa Raspudića u 24. minutu, Izraelci su u 45+1. minutu pogotkom Veama Amaše izjednačili i tim rezultatom se otišlo na odmor. U nastavku viđena je prava ofanziva domaćina koji je postigao još četiri gola, s tim da su tri postignuta za tri minuta, od 71. do 73, a strijelci su bili: Amaša u 71. i 73. i Dela Jampolski u 72. Konačan rezultat postavio je Ejal golom u 80. minutu.

Sedam dana kasnije, 20. jula 2011, odigran je revanš na Gradskom stadionu u Banjaluci. Borac je slavio rezultatom 3:2, što je bilo nedovoljno za prolazak dalje, pa su se Banjalučani oprostili od međunarodne scene.

Poveo je Borac u 10. minutu golom Branislava Krunića, da bi u 24. minutu Vladimer Dvališvili izjednačio. Krunić je ponovo doveo Banjalučane u vođstvo u 34. minutu i bio je to rezultat prvog dijela. U nastavku Dvališvili je opet izjednačio u 54. minutu, da bi Pirovu pobjedu šampionu Premijer lige BiH obezbijedio Nemanja Vidaković pogotkom u 84. minutu.

Drugi put Borac je šampion BiH postao u sezoni 2020/21. i za protivnika je dobio rumunski Kluž. Poput Makabija iz Haife, i rumunski prvak je, u tom momentu, bio najteži mogući protivnik Banjalučanima.

Prva utakmica odigrana je 6. jula 2021. godine na stadionu „Dr Konstantin Radulesku“ i domaćin je slavio rezultatom 3:1. Bilel Omrani je u 11. minutu doveo Rumune u vođstvo iz penala, prednost Kluža udovostručio je Ćiprijan Deak u 28. minutu, da bi grčki internacionalac Panajotis Moraitis u 45+1. minutu smanjio rezultat na 2:1. Pobjedu od 3:1 Klužu je obezbijedio Runar Mar Sigurjonson u 60. minutu.

Revanš je odigran u gradu na Vrbasu 13. jula 2021. godine pred 8.300 gledalaca. Poslije 90 minuta igre Borac je slavio rezultatom 2:0, ali obzirom da je bila to prva sezona u kojoj je UEFA ukinula pravilo gola u gostima da vrijedi dvostruko, igrani su produžeci. Borac je bio prva žrtva novog pravila Evropske fudbalske unije, jer gol Moraitisa u Rumuniji je bio „običan“.

Tačno poslije jednog časa igre Borac je poveo. Igrao se 60. minut kada je Stojan Vranješ pogodio mrežu Rumuna, a produžetke je obezbijedio Panajotis Moraitis golom četiri minuta kasnije. Kada su svi očekivali jedanaesterce, u 118. minutu Aleksandru Čipčiu je postigao evrogol i Klužu obezbijedio prolazak dalje u kvalifikacijama za Ligu šampiona. Borac je nastavio evropsko takmičenje u kvalifikacijama za UEFA Ligu konferencija i doživio debakl od Linfilda iz Sjeverne Irske (0:4, 0:0).

Albanija, tačnije Egnatija je treća prepreka Borca u predtakmičenju za Ligu šampiona. Da li će da bude sreća?

Prvi susret prvog kola kvalifikacija za UEFA Ligu šampiona na Gradskom stadionu u Banjaluci, s početkom u 21 sat, sudiće poljski internacionalac Daniel Stefanski. Rođen je 7. jula 1977. godine i lak je na žutim i crvenim kartonima.

Pomagaće mu zemljaci David Golis i Mihal Obukovič, dok će dužnost četvrtog arbitra obavljati takođe Poljak, Vojčieč Mis.

PROMJENE TRENERA

Prvu titulu Borca 2011. godine na klupi je osvojio trener Vlado Jagodić, ali nije vodio ekipu u kvalifikacijama za Ligu šampiona. Smijenjen je, a ta čast pripala je Zvezdanu Cvetkoviću, koji je sastavljao tim protiv Makabija iz Haife.

Drugu šampionsku krunu osvojio je Marko Maksimović 2021. godine. Bio je na klupi u dvomeču protiv Kluža, a ostavku je podnio nakon poraza u Belfastu od Linfilda (0:4).

Treći šampionski trener Borca bio je Vinko Marinović, koji je na dan početka priprema sporazumno raskinuo ugovor s Banjalučanima, pa će ekipu protiv albanskog prvaka voditi Mladen Žižović.