Pitali smo: Kakve cijene goriva možemo očekivati nakon uvođenja embarga na rusku naftu?

Kada ćemo ponovo na pumpama plaćati gorivo 2 marke

05.12.2022. 17:08
  • Podijeli:
nafta-anadolija.jpg

Naftni embargo Rusiji zvanično je stupio danas na snagu, a još uvijek nije poznato da li će imati željeni efekat.

Podsjećamo, naftni embargo protiv Rusije je usvojila Evropska unija, što znači da od sada više nafta u EU neće dolaziti morskim putem. Osim toga, EU je sa zemljama G7 donijela odluku o ograničenju cijena ruske nafte koje će se početi proda se sprovodi od tog istog dana.

Tektonske promjene

O tačnoj visini gornje granice cijena još se pregovara. Trenutno se raspravlja o cijeni između 65 i 70 dolara po barelu. U trećoj fazi, od 5. februara 2023., iz Rusije se više neće uvoziti ni prerađeni naftni proizvodi.

Kakve će i da li će biti posljedica na tržištu, odnosno eventualnog poskupljenja goriva, pitali smo stručnjaka za energetiku Almira Bečarevića. On je u razgovoru za UNU kazao na početku da je vrlo nezahvalno prognozirati da li će doći do eventaulnih nižih cijena goriva u svijetu.

"Ovaj embargo će prije svega ostvariti svoj učinak u smislu smanjenja izvoza ruske nafte, tu nema nikakve dileme, a u prilog tome ide i činjenica da Rusija traži druge kupce na Istoku. Ono što će se u narednom periodu iščekivati jeste da li će se ovo reflektirati na cijene barela nafte. Svjedoci smo da su one nešto malo porasle u toku dana, za nekih 1 posto. To nije ništa značajano u odnosu na ono šta bi moglo biti", upozorava Bečarević.

Naglašava da će situacija biti puno jasnija u narednih 10-ak do 15 dana.

"Vidjet ćemo kakav će biti odgovor Moskve, svi u iščekivanju, jer je ovo zaista turbulentan period. Nezahvalno je bilo šta prognozirati, jer se sve može okrenuti u 24 sata. Ima prognoza da će cijene nafte, a samim time i goriva skočiti do neba, mada ja lično ne očekujem da to ide u tom segmentu. Evropa je puno radila na uvozu svake druge nafte, pored ruske, koje je bilo do jučer, tako da su rafinerije pune i svi su spremno dočekali početak zime. Ali, tu imamo dva faktora koji su po meni značajni, a to su ekonomske aktivnosti u Kini i rezerve nafte u Americi. Te rezerve u Americi su na nekim historijskom minimumu i očekivati je u narednom periodu da će Amerika početi normalno puniti svoje rezerve i samim time povečat će se potražnja. S druge strane, ako Kina podigne svoju razinu ekonomske aktivnosti i ukine mjere po pitanju covida, tu se već otvara veća potražnja. Logično tada, ako nema ruske nafte, je da cijene idu gore, ali opet kažem, proizvođači nafte više ciljaju neku cijenu između 100 i 120 dolara po barelu i to bi bilo "target" s kojim bi bili zadovoljni. Sve preko toga, neću da kažem da je nerealno, ali tu kataklizmu zasad još niko u tom obimu ne prognozira", jasan je naš sagovornik.

Neprimjetno poskupljenje gasa na berzama

Inače, cijene goriva u BiH su u proteklim danima blago opale, tako da je nakon skoro 10 mjeseci dizel bio ispod tri marke. Bečarević nam govori da će proći još mnogo vremena da se cijene goriva u BiH, ali i u svijetu vrate na onaj nivo od prije ruske invazije na Ukrajinu.

"Vjerujte da bih volio da dođe dan i plačamo ponovo gorivo po dvije marke, ali iz ove perspektive i s ovim stanjem, sankcijama, jednom od najznačajnijih izvoznika u Evropu, ruske nafte i ruskog gasa, zaista teško je očekivati. Dat ću vam još jedan podatak, naime cijena gasa na berzama je u zadnjih 10-ak dana skočila sa nekih hiljadu dolara na 1.500 dolara za hiljadu kubika. To je prošlo neprimjetno, i upravo zbog toga o nekom jeftinijem gorivu u svijetu nema naznaka da će se ono i desiti za duže vrijeme. Jedino da se NEŠTO nepredviđeno ne desi, ali niko više ne prognozira te cijene. Pazite, da bi gorivo bilo oko dvije marke, onda bi cijena nafte morala biti ispod 60 dolara", zaključuje Bečarević za UNU.

  • Podijeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vijesti na portalu UNA.BA je anonimno, a registracija nije poterebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, prijetnje i govor mržnje na nacionalnoj, vjerskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečijeg seksualnog opredjeljenja neće biti objavljeni. Komentari održavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti krivično gonjeni. Kao čitalac prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uvjerenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanje drugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik prije pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()