Prvi pacijenti u Britaniji dobili eksperimentalnu terapiju protiv karcinoma

Novi tretman koristi genetski materijal poznat kao "messenger RNK" - ili mRNA - koji funkcioniše tako što u imunološkom sistemu pacijenta prepoznaje uobičajene tumor markere

04.02.2024. 16:51
  • Podijeli:
karcinom-oboljeli-anadolija.jpg Foto: Anadolija

Prvi pacijenti u Velikoj Britaniji dobili su eksperimentalnu terapiju protiv karcinoma zasnovanu na inovativnom inženjeringu ribonukleinske kiseline (RNK).

Kliničko ispitivanje u Velikoj Britaniji novog, revolucionarnog tretmana nazvanog mRNA terapija, staviće na probu efikasnost ovog medicinskog pristupa u borbi protiv brojnih oblika karcinoma, prenosi londonski dnevnik Guardian.

Ova ekperimentalna terapija primijenjena je za sada samo na pacijentima u bolnici Hamersmit u zapadnom Londonu, prenosi Tanjug.

Cilj kliničkog istraživanja je uspostavljane procjene bezbjednosti i efikasnost terapije u liječenju melanoma, raka pluća i drugih oblika tzv. solidnih tumora.

Novi tretman koristi genetski materijal poznat kao "messenger RNK" - ili mRNA - koji funkcioniše tako što u imunološkom sistemu pacijenta prepoznaje uobičajene tumor markere.

Cilj tretmana je da prepozna i bori se sa ćelijama raka koje oslobađaju te markere.

"Nove imunoterapije raka zasnovane na mRNK nude način da se imunološki sistem pacijenta aktivira u borbi protiv raka", objasnio je vođa ovog projekta doktor Dejvid Pinato sa Kraljevskog koledža u Londonu.

Pinato kaže da je ovo istraživanje još uvek u ranoj fazi i da može proći više godina prije nego što tretman postane široko dostupan pacijentima.

Međutim, novo ispitivanje postavilo je temelje za razvoj i uvođenje manje toksičnih i preciznijih novih terapija protiv kancerogenih oboljenja.

"Ovo nam neophodno da bismo mogli da preokrenemo tok kancerogenih oboljenja", dodao je dr Dejvid Pinato.

Brojne nove vakcine protiv raka su u međuvremenu ušle u fazu kliničkih ispitivanja širom svijeta.

One se mogu svrstati u dvije osnovne kategorije: personalizovane imunoterapije protiv raka, koje se oslanjaju na ekstrakciju genetskog materijala pacijenta iz tumora i terapeutske imunoterapije protiv raka, kao što je terapija mRNA koja se testira u Londonu i koja je prilagođena određenoj vrsti maligniteta.

  • Podijeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vijesti na portalu UNA.BA je anonimno, a registracija nije poterebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, prijetnje i govor mržnje na nacionalnoj, vjerskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečijeg seksualnog opredjeljenja neće biti objavljeni. Komentari održavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti krivično gonjeni. Kao čitalac prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uvjerenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanje drugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik prije pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()