Mesna dijeta: Zašto je tako popularna i što o njoj misle doktori

Iako postoje blaže i strože verzije, začetnik dijete ortopedski hirurg Shawn Baker predlaže uživanje u širokoj paleti proteina

18.07.2023. 09:00
  • Podijeli:
Meso_šnicle_Foto Pixabay-645f6fb8487e5.webp Foto: Pixabay / Ilustracija

Iako će se nekima želudac okrenuti i od same pomisli da za doručak, ručak i večeru jedu odrezak, jaja i maslac, nova hit mesna dijeta pod hashtagom #carnivorediet ima na milione fanova, a mnogi tvrde da je riječ o poboljšanoj verziji keto dijete.

Ipak, ako vas meso i privlači, vjerojatno ćete od nje odustati kada naiđete na popis stanja koje izaziva ova mesožderska dijeta, a između ostalog nadutost, žgaravicu, probavne smetnje, želučane tegobe i proljev.  

Iako postoje blaže i strože verzije, začetnik dijete ortopedski hirurg Shawn Baker predlaže uživanje u širokoj paleti proteina (od uobičajenih pilećih krilaca i rebarca do manje poznatih organa životinja poput srca i jetrica), kao i uživanje proteinskim nusproizvodima (jaja, slanina i mliječni proizvodi s niskim udjelom laktoze, poput maslaca).

U ovoj su dijeti zabranjeni povrće, voće, cjelovite žitarice, orašasti plodovi, sjemenke, biljna ulja, šećer i alkohol, a Baker tvrdi da liječi sve moguće bolesti; od lajmske bolesti, do multiple skleroze. Najčešće se koristi za mršavljenje, a internet je pun fotografija prije i poslije i video zapisa o transformaciji koji detaljno opisuju prednosti i nedostatke ovog restriktivnog plana prehrane.

No je li ijedna od tih tvrdnji istinita?

"Ova dijeta nema nikakve koristi za organizam, a može mu štetiti", rekla je dijetetičarka Sue-Ellen Anderson Haynes za HuffPost, a kao jedan od najočitijih nedostataka dijete navodi manjak, tj. ne postojanje vlakana.

"Meso ne sadrži vlakna, a prehrana koja se sastoji isključivo od mesa za početak može uzrokovati ozbiljne crijevne probleme jer vlakna apsorbiraju vodu, povećavaju stolicu i djeluju kao izvor goriva za korisne bakterije u crijevima".

Da ova dijeta može imati ozbiljne zdravstvene posljedice smatra i gastroenterolog dr. Deepinder Goyal.

“Bez vlakana dolazi do promjena u crijevnoj mikrobioti, zatvora, povećanog rizika od divertikuloze i divertikulitisa”, objasnio je, a prehrana bez voća i povrća vjerojatno će dovesti i do nedostataka nekih vitamina, možda čak i skorbuta.

"Dodajte tu i povećan nivo kolesterola iz zasićenih masnoća, posebno za one koji obilno konzumiraju crveno meso, i imate veći rizik od moždanog i srčanog udara", kaže doktor.

"Pomalo je ironično da su neki od potencijalnih dugoročnih učinaka ove dijete isti simptomi koje ljudi pokušavaju izbjeći tako što su uopće krenuli s njom", rekao je Welshans.

“To govori da je najbolja dijeta ona s najviše raznolikosti".

"Mršavljenje je glavna ideja ove dijete, a oni koji je iskušaju kažu kako gube samo salo. Dok je dijeta s niskim udjelom ugljikohidrata trenutno popularna u svrhu povećanja sposobnosti tijela da metabolizira masnoće, ugljikohidrati su prirodno preferirani izvor goriva za mozak i rad mišića", rekao je Goyal.

"Kada izbacimo ugljikohidrate, pada nivo inzulina, zbog čega se naše tijelo rješava važnih elektrolita poput natrija, kalija i magnezija, što uzrokuje glavobolju, vrtoglavicu i grčeve u mišićima. Tokom razdoblja fizičkog napora, performanse nam mogu biti ugrožene, vrijeme oporavka bit će duže, a rizik od povreda je veći", objašnjava.

"Svaka dijeta koja ima za cilj izbacivanje jedne cijele skupine namirnica smatra se restriktivnom. Ograničenje u nama stvara napetost koja se često vraća u epizodama prejedanja nekada zabranjenom hranom. A tada se možemo osjećati kao da nismo uspjeli i doživjeti pad u fizičkom i emocionalnom smislu", slažu se stručnjaci i objašnjavaju kako nijedna kontrolirana studija ne podupire tvrdnje da isključivo mesna prehrana umanjuje bol, liječi depresiju ili ublažava bilo kakve tegobe, a sigurno je da može napraviti "haos" u organizmu!
 

  • Podijeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vijesti na portalu UNA.BA je anonimno, a registracija nije poterebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, prijetnje i govor mržnje na nacionalnoj, vjerskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečijeg seksualnog opredjeljenja neće biti objavljeni. Komentari održavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti krivično gonjeni. Kao čitalac prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uvjerenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanje drugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik prije pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()