Ljutiti se pola sata dnevno korisno za zdravlje

Kada se naljutimo, postoji neurokemijski impuls koji stimulira moždane valove

02.11.2022. 14:17
  • Podijeli:
ljutnja_mojdoktor 1-1667295854577.webp Foto: Moj doktor

Iako najčešće pokušavamo izbjegavati stres i situacije koje nas mogu naljutiti, stručnjaci su došli do zanimljivog podatka koji će vas iznenaditi.

Naime, ljutnja od barem pola sata dnevno ne samo da je korisna za vas jer oslobađa sav stres već i poboljšava kardiovaskularnu i respiratornu aktivnost, donosi Everyday Health.

Tako barem tvrde istraživači sa Univerziteta u Meksiku prema čijem mišljenju biti ljutit pola sata dnevno može biti dobro za ljudsko zdravlje, a posebno za mozak. No, zašto je to tako?

Naime, kada se naljutimo, postoji neurokemijski impuls koji stimulira moždane valove. Kada se živčani sustav ”napreže”, ubrzavaju se otkucaji srca te disanje. Isto tako, tijekom faze ljutnje dolazi do povećane proizvodnje dopamina, hormona koji stimulira mozak i proizvodi neku vrstu uzbuđenja u neuronima, ali i norepinefrina, hormona koji povećava krvni tlak i otkucaje srca.

Ljutnja je dakle način na koji se aktivira naš mozak kao i neki naši unutarnji organi, zbog čega nije tako loša kao što možda mislimo. Ipak, znanstvenici objašnjavaju da je u tom slučaju jako važna umjerenost te prema njihovom mišljenju u danu ne bismo smjeli biti ljutiti dulje od 30-ak minuta. U protivnom bi to moglo izazvati suprotan učinak i štetno djelovati na naše zdravlje.

Primjerice, u situacijama u kojima dolazi do ljutnje ili bilo kakvog uzbuđenja tijelo proizvodi kortizol, poznat i kao hormon stresa koji ima mnoge negativne posljedice ako se s njim pretjera. Stručnjaci upozoravaju da pridonosi bržem debljanju, slabljenju imuniteta, problemima sa spavanjem, visokom krvnom tlaku i kolesterolu, piše Index.

 

  • Podijeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vijesti na portalu UNA.BA je anonimno, a registracija nije poterebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, prijetnje i govor mržnje na nacionalnoj, vjerskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečijeg seksualnog opredjeljenja neće biti objavljeni. Komentari održavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti krivično gonjeni. Kao čitalac prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uvjerenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanje drugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik prije pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()