Veliko otkriće naučnika: Ekstrakt kanabisa ubija stanice smrtonosnog raka kože

Međutim, prijelaz s laboratorijskih nalaza na primjenu u stvarnom svijetu zahtijeva daljnje studije

14.02.2024. 17:54
  • Podijeli:
Marihuana_kanabis_Foto Oliver Berg dpa-1666202654294.webp Foto: Oliver Berg / dpa

U revolucionarnom novom istraživanju, ekstrakt kanabisa pod nazivom PHEC-66, koji je izradio MGC Pharmaceuticals u Australiji, pokazao je značajan potencijal u borbi protiv melanoma, najsmrtonosnijeg oblika raka kože. 

Preliminarni nalazi iz studije koju je financirala navedena firma u oktobru 2023. godine, otkrili su da PHEC-66 sprječava proliferaciju izoliranih staničnih linija melanoma u laboratorijskim uvjetima.

Naknadna istraživanja, koja su vodili naučnici s australskih Sveučilišta RMIT i Sveučilišta Charles Darwin (CDU), potvrdila su te obećavajuće rezultate. Čini se da ekstrakt Cannabis sativa zaustavlja razmnožavanje stanica melanoma izazivanjem programirane stanične smrti, procesa poznatog kao apoptoza.

Oštećenje stanice melanoma sprječava njezinu podjelu u nove stanice i umjesto toga počinje programirana stanična smrt, pojašnjava Nazim Nassar, biomedicinski znanstvenik iz CDU-a. Studija koja objašnjava navedene rezultate objavljena je u časopisu Cells.

Iako je riječ o potencijalno velikom otkriću, ključno je napomenuti da su daljnja istraživanja na živim životinjskim modelima i kasnija ispitivanja na ljudima imperativ za potvrdu tih rezultata. Istraživanje kanabisa u medicinskom polju nailazilo je na prepreke zbog povijesne stigme, ali nedavne legalizacije, poput one u Australiji 2016. godine za medicinsku upotrebu, omogućile su naučnicima da istraže terapijski potencijal te kontroverzne biljke.

Antikancerogena svojstva kanabisa

Istraživanja u Australiji otkrila su antikancerogena svojstva kanabisa u posljednjih nekoliko godina, sa studijama koje su pokazale njegovu učinkovitost protiv različitih vrsta kancerogenih stanica, dok su štedjele zdrave. Trenutna studija o PHEC-66 sugerira da on pokreće programiranu staničnu smrt inducirajući fragmentaciju DNK, ometajući rast stanica i značajno povećavajući unutarstanične razine reaktivnih kisikovih vrsta (ROS).

ROS, visoko reaktivne molekule, mogu oštetiti različite dijelove stanice, potencijalno dovodeći do programirane stanične smrti. U laboratorijskim eksperimentima, PHEC-66 je pokazao povećanu vjerojatnost apoptoze u tri stanične linije melanoma ciljanjem kanabinoidnih receptora i promicanjem akumulacije ROS-a.

Međutim, prijelaz s laboratorijskih nalaza na primjenu u stvarnom svijetu zahtijeva daljnje studije na životinjama kako bi se utvrdilo doziranje i metode primjene prije razmatranja kliničkih ispitivanja na ljudima, prenosi ZIMO. Sa stotinama kanabinoidnih spojeva u biljci kanabis, medicinski potencijal je ogroman, ali znanstvenici priznaju da je prerano da se definitivno potvrdi uloga biljke u budućim tretmanima raka.

  • Podijeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vijesti na portalu UNA.BA je anonimno, a registracija nije poterebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, prijetnje i govor mržnje na nacionalnoj, vjerskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečijeg seksualnog opredjeljenja neće biti objavljeni. Komentari održavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti krivično gonjeni. Kao čitalac prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uvjerenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanje drugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik prije pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()