U službi nauke: Evo za koji posao se nudi plata od 18 hiljada evra

Eksperiment u saradnji sa američkom agencijom NASA simulira dugo putovanje u bestežinskom stanju do druge planete. Istraživači žele da saznaju zašto astronauti imaju problema sa koordinacijom – i šta može da pomogne.

11.04.2024. 21:31
  • Podijeli:
novac euro foto Pixabay-63cd55f7141ec.webp Foto: Pixabay

Njemački svemirski centar (DLR) u Kelnu traži ljude koji će nedjelje provoditi na odmoru u krevetu u službi nauke. Za ovaj posao se nudi plata od 18.000 evra, a mogu se prijaviti svi stanovnici Evropske unije.

DLR sprovodi istraživanje koje bi trebalo da pomogne astronautima da se izbore sa posljedicama bestežinskog stanja, a za to traže 12 volontera spremnih da učestvuju u 60-dnevnoj studiji na simuliranom putovanju, piše Blic, pozivajući se na njemački magazin Štern.

Eksperiment u saradnji sa američkom agencijom NASA simulira dugo putovanje u bestežinskom stanju do druge planete. Istraživači žele da saznaju zašto astronauti imaju problema sa koordinacijom – i šta može da pomogne.

Međutim, fizičke posljedice mogu biti ozbiljne.

Leže naglavačke i nose pelene

Ispitanici će biti premješteni u medicinski istraživački objekat na 88 dana, od čega oko 60 dana moraju da leže sa glavom šest stepeni niže od stopala.

Tako se pola litra tjelesne tečnosti uzdiže u gornju polovinu tijela, gotovo kao u svemiru.

Pritisak u glavi se mijenja, a subjekt takođe ima natečeno lice. Postoje i ograničenja vida i drugi neurološki problemi kao što su vrtoglavica, posrtanje, nedostatak koordinacije i slični simptomi koji bi mogli da ugroze misiju, na primer, ako bi astronaut na Mesecu ili Marsu morao da pregazi kamen.

Učesnici u ovoj studiji će stoga biti testirani da vide da li električni impulsi, trening snage ili električna simulacija mišića pomažu protiv takvog “gravitacionog mamurluka”. Slične studije koje uključuju mjesece ležanja u krevetu pod uglom od šest stepeni sprovedene su u istraživanju svemira više od deset godina.

Subjekti koji leže u krevetu opremljeni su noćnom posudom i jastučićem nalik na pelene. Takođe se tuširaju u ležećem položaju. Jedu bolničku hranu.

Uslovi za prijavu

Uslovi za prijavu na ovaj posao su da osoba mora da bude visoka od 1,53 do 1,90 m, da je zdrava i da je nepušač. Učesnici moraju da imaju BMI od 18 do 30 i da dobro govore njemački, a plata je 18.000 evra.

Uprkos primamljivoj plati, sve ovo ne prolazi bez fizičkih posljedica. Usljed neaktivnosti propadaju mišići i kosti, narušava se osjećaj ravnoteže, mijenja se rad kardiovaskularnog sistema, upozorava DLR.

Slična studija Francuskog instituta za svemirsku medicinu otkrila je smanjenu gustinu kostiju i poteškoće u stajanju, a studija sa Univerziteta u Batu pokazala je povećan rizik od dijabetesa tipa 2.

  • Podijeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vijesti na portalu UNA.BA je anonimno, a registracija nije poterebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, prijetnje i govor mržnje na nacionalnoj, vjerskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečijeg seksualnog opredjeljenja neće biti objavljeni. Komentari održavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti krivično gonjeni. Kao čitalac prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uvjerenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanje drugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik prije pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()