Satelit nezaustavljivo ide prema Zemlji

Objavljena je i fotografija satelita koji se kreće prema atmosferi

20.02.2024. 13:58
  • Podijeli:
Astronomija , satelit, teleskop shutterstock_2300455713-64f874bbed239.webp Foto: Shutterstock

Nezaustavljivi satelit trebao bi u srijedu ući u Zemljinu atmosferu, gotovo 30 godina nakon što je lansiran. Očekuje se da će se satelit, poznat kao ERS-2, raspasti na dijelove pri ponovnom ulasku, od kojih će većina izgorjeti, piše "Sky News".

Budući da je ponovni ulazak "prirodan", odnosno ne kontrolišu ga ljudi, nemoguće je tačno predvidjeti kada i gdje će se što dogoditi, prema Evropskoj svemirskoj agenciji (ESA). Ipak, kako se srijeda približava, agencija može s većom sigurnošću govoriti o tome što će se dogoditi.

ESA je svoju najnoviju prognozu objavila danas, predviđajući da će satelit ponovno ući u Zemljinu atmosferu u srijedu u 11:14. Postoji "prozor neizvjesnosti" zbog nepredvidive solarne aktivnosti, što znači da bi se ponovni ulazak mogao dogoditi do 15 sati prije ili poslije predviđenog vremena.

Objavljena je i fotografija satelita koji se kreće prema atmosferi. Fotografije su nastale između 14. januara i 3. februara, kada je ERS-2 još uvijek bio na visini od preko 300 kilometara. Sad je na nadmorskoj visini od oko 200 kilometara i pada za više od 10 kilometara svakog dana, pri čemu se brzina njegovog spuštanja brzo povećava.

Kada dostigne visinu od oko 80 kilometara, počeće se lomiti i potom izgorjeti. Neki fragmenti bi mogli stići do Zemlje, upozorila je ESA, ali će najvjerovatnije pasti u okean. "Rizici povezani s ponovnim ulaskom satelita vrlo su niski", prema ESA-inim informacijama o ponovnom ulasku satelita.

Nijedan od ovih fragmenata neće sadržavati nikakve otrovne ili radioaktivne tvari, rečeno je. ERS-2 lansiran je 1995. godine. U to je vrijeme bio najsofisticiraniji evropski svemirski brod za posmatranje Zemlje.

"Pružio nam je nove uvide o našoj planeti, hemijskom sastavu naše atmosfere, ponašanju naših okeana i učincima aktivnosti čovječanstva na našu okolinu", objasnio je Mirko Albani, voditelj ESA-inog Programa svemirske baštine.

Nakon 16 godina u orbiti ESA je odlučila prekinuti svoju misiju i "deorbitirati" satelit. To je uključivalo korištenje preostalog goriva i smanjenje visine sa 785 na 573 kilometra. Tako je smanjena mogućnost sudara s nečim drugim u svemiru i skraćeno vrijeme u orbiti nakon završetka misije, prenosi "Index".

  • Podijeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vijesti na portalu UNA.BA je anonimno, a registracija nije poterebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, prijetnje i govor mržnje na nacionalnoj, vjerskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečijeg seksualnog opredjeljenja neće biti objavljeni. Komentari održavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti krivično gonjeni. Kao čitalac prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uvjerenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanje drugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik prije pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()