Ovih šest toksičnih fraza bi bake i djedovi trebali prestati govoriti svojim unucima

Važno je naučiti na ispravan način komunicirati s djecom, a pogotovo koje su fraze posebno štetne i zašto bi ih trebalo izbjegavati

29.12.2023. 06:00
  • Podijeli:
djeca-internet-unicef.jpg

U praznično vrijeme obično se okupljaju različite generacije porodice i provode više vremena zajedno. Svi težimo zajedništvu i porodičnoj idili, no i tu i te kako ima prostora za pogreške u odgoju.

Stručnjaci upozoravaju da dobronamjerni, ali nepromišljeni komentari baka/nena i djedova mogu stvoriti okruženje u kojem se unuci osjećaju nelagodno ili nesigurno.

Zato je važno naučiti na ispravan način komunicirati s djecom, a pogotovo koje su fraze posebno štetne i zašto bi ih trebalo izbjegavati, piše HuffPost.

1. Nemoj reći mami i tati

Bake/nene i djedovi često posežu za ovom frazom dok daju svojim unucima koji slatkiš više ili im malo pojačaju džeparac. Koliko god se ovo činilo bezazleno, uopće nije. Radi se o običnom potkopavanju roditeljskog autoriteta, te će dijete usvojiti obrazac ponašanja da je sasvim u redu nešto kriti od njih.

“Oni mogu pronaći druge načine da obožavaju svoje unuke bez prelaska granica koje su njihovi roditelji postavili,” kažu stručnjaci.

2. Tako si narastao/la!

Jesi li se to malo udebljao/la? Komentari o djetetovu izgledu i težini uvijek su veliko ne! Definitivno mogu pridonijeti izgradnji iskrivljene slike o vlastitom izgledu.

“Kao odgovorne odrasle osobe, naša je dužnost podržati i ohrabriti djecu da budu samouvjerena u vlastitoj koži. Izbjegavajmo bilo kakve komentare koji bi potencijalno mogli naštetiti njihovoj vlastitoj vrijednosti i dovesti do nesigurnosti,” ističu stručnjaci.

3. Pojeo/la si više od mene

Zaista nije potrebno komentirati tanjir vaših unuka ili njihove prehrambene navike; uvijek se najbolje usredotočiti isključivo na vlastiti tanjir. “Također, možete modelirati praksu slušajući vlastito tijelo i prestati kada osjetite sitost i jesti kada osjetite glad. Modeliranje dobrih prehrambenih navika važnije je od bilo kakvih komentara koje možemo dati,” ističu psiholozi.

4. Tako si razmažen/a

Nedostatak aktivnosti za vrijeme praznika može učiniti dijete malo razdražljivim. Ako nije baš najbolje volje za vrijeme porodičnog druženja, nemojte odmah pretpostaviti da je razmaženo; vjerojatno mu je samo već danima dosadno.

5. Dođi i poljubi baku/nenu i djeda

Kao baka/nena i djed, prirodno je da se želite povezati sa svojim unucima i fizički, pogotovo kada ste toliko uzbuđeni što ih vidite. Međutim, mnoga se djeca ne osjećaju ugodno kad se grle i ljube na zahtjev i važno je da odrasli u njihovim životima to poštuju. Kako biste poštovali granice svojih unuka, ovo biste mogli formulirati kao pitanje: “Volio bih te zagrliti. Je li to u redu?” Ali ako kažu “ne”, prihvatite njihov odgovor i krenite dalje. Također, možete predložiti druge načine povezivanja poput, mahanja za pozdrav ili zbogom, ili udaranja šakom ili daj pet.

6. Tvoji roditelji nisu u pravu

Ako imate problem s odgojnim metodama djetetovih roditelja, najbolje je da pokušate razgovarati direktno s njima. Uplitanje unučadi u razmirice koje ni ne razumiju nikako nije dobra ideja. Praznilno je vrijeme obično vrijeme kada se porodice kroz generacije okupljaju kako bi zajedno slavile. Kao baka i djed, želite da se svi članovi vaše porodice osjećaju sretno, voljeno i povezano u vašem društvu. Nažalost, to se ne događa uvijek. Ponekad nenamjerni ili čak dobronamjerni komentari bake i djeda mogu “stvoriti okruženje u kojem se unuci osjećaju nelagodno ili nesigurno”, poručila je psihologinja Ann-Louise Lockhart.

  • Podijeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vijesti na portalu UNA.BA je anonimno, a registracija nije poterebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, prijetnje i govor mržnje na nacionalnoj, vjerskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečijeg seksualnog opredjeljenja neće biti objavljeni. Komentari održavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti krivično gonjeni. Kao čitalac prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uvjerenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanje drugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik prije pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()