Iznenađujuće otkriće u blizini olupine Titanica

U potrazi za još jednom olupinom, pronađen je greben, na kojem bujaju jastozi, dubokomorske ribe, spužve i nekoliko vrsta koralja

Autor: UNA HR
12.11.2022. 20:16
  • Podijeli:
Titanic Titanik_Pixabay-1668280109085.webp Foto: Pixabay

Olupina Titanica nalazi se u dva dijela na dnu sjevernog Atlantskog oceana, polako se raspada na gotovo 4.000 metara ispod površine, ali nije sama. 

Otisak sonara otkriven prije otprilike 26 godina sada je otkrio da ovo podvodno područje krije mnogo više nego što se mislilo.

P.H. Nargeolet, iskusni pilot podmornice Nautile i ronilac, prvi je 1996. godine preuzeo opremu za sondiranje jeke, no njezino podrijetlo ostalo je nepoznato.

Tražio jedno, našao drugo

U ekspediciji početkom godine, Nargeolet i četiri druga istraživača otišli su na prethodno zabilježenu lokaciju odjeka sonara kako bi potražili misteriozni objekt koji predstavlja.

Zbog veličine odjeka, Nargeolet je vjerovao da traži još jednu olupinu broda, a umjesto toga pronašao je stjenoviti greben, sastavljen od raznih vulkanskih formacija, na kojem bujaju jastozi, dubokomorske ribe, spužve i nekoliko vrsta koralja.

"To je biološki fascinantno. Životinje koje tamo žive vrlo su različite od životinja koje inače žive u bezdanu oceana", rekao je Murray Roberts, profesor primijenjene morske biologije i ekologije sa Sveučilišta Edinburgh u Škotskoj i jedan od istraživača na ekspediciji.

"Nargeolet je zaista napravio važan znanstveni rad. Mislio je da se radi o olupini, a pokazalo se, po mom mišljenju, još nevjerojatnijim od toga", dodaje.

Abisalna ravnica

Abisalna ravnica je izraz koji se koristi za opisivanje oceanskog dna na dubini od 3.000 do 4.000 metara, što čini 60% Zemljine površine, prema Robertsu. 

Pretpostavlja se da je to bezlično, muljevito morsko dno prilično nezanimljivo.

U nekoliko su navrata ronioci promatrali stjenovite formacije u ravnici. Od nedavnog otkrića u blizini Titanica, Roberts sada vjeruje da bi takve značajke mogle biti češće nego što se prije mislilo, piše CNN.

Stjenovita područja također mogu pomoći u objašnjenju udaljenosti koju spužve i koralji prelaze preko oceanskog dna, što je oduvijek bila misterija znanstvenicima. 

U blatnom okolišu u kojem se obično promatraju, postoji tek nekoliko čvrstih površina za koje se ove vrste mogu uhvatiti kako bi rasle i razmnožavale se.

Analiza i edukacija

Istraživači trenutno rade na analizi slika i videozapisa snimljenih s grebena tijekom zarona i namjeravaju podijeliti svoja otkrića kako bi poboljšali kolektivno znanje znanstvene zajednice o životu u dubokom moru.

Roberts se također nada da će ovo otkriće povezati sa širim projektom ekosustava Atlantskog oceana koji vodi, nazvanom iAtlantic, koji će omogućiti daljnje proučavanje i zaštitu krhkog ekosustava unutar grebena.

U blizini Titanica postoji još jedan sonarni odjek koji se Nargeolet nada istražiti na novoj ekspediciji. 

Zabilježen je u istom istraživanju koje je proveo prije mnogo godina, između olupine Titanica i novootkrivenog grebena – sada nazvanog Nargeolet-Fanning Ridge po njemu i stručnjaku za misiju ekspedicije 2022. Oisínu Fanningu.

  • Podijeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vijesti na portalu UNA.BA je anonimno, a registracija nije poterebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, prijetnje i govor mržnje na nacionalnoj, vjerskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečijeg seksualnog opredjeljenja neće biti objavljeni. Komentari održavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti krivično gonjeni. Kao čitalac prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uvjerenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanje drugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik prije pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()