AI pročitao papiruse iz Herkulaneja, konačno poznato gdje je pokopan Platon?

Zahvaljujući nalazima iskopanim iz pepela te velike tragedije saznali smo štošta o svakodnevnom životu u Rimskom Carstvu

06.05.2024. 07:36
  • Podijeli:
vjestacka_inteligencija_al-64a6b4cdbefa4.webp Foto: Bing Al

Malo je mjesta koja nam već desetljećima otkrivaju toliko tajni iz antike kao što su to Pompeji i Herkulanej, dva rimska grada zatrpana erupcijom Vezuva 79. godine. Zahvaljujući nalazima iskopanim iz pepela te velike tragedije saznali smo štošta o svakodnevnom životu u Rimskom Carstvu, no sada se dešifrira i sve više nađenih pougljenjenih papirusa. Rezultati su fantastični.

Prije nekoliko mjeseci trojica mladih znanstvenika uz pomoć umjetne inteligencije, koju su "nahranili" podacima, dešifrirala su prve svitke iz knjižnice u Herkulaneju, poznate pod imenom Villa del papyri. Inače, ta je vila pripadala tastu Julija Cezara. Riječ je o pougljenjenim svicima koji su iznimno dragocjeni jer su jedini sačuvani primjerci zapisa iz velikih antičkih biblioteka. Godinama se pokušavalo otkriti što piše na tim papirusima, a nakon prvih rezultata priča se počela i doslovno odmatati.

Sada je stigao i prvi konkretni rezultat: istom metodom 'pročitan' je dio teksta u kojem se navodi točna, dosad nepoznata lokacija groba velikog grčkog filozofa Platona. Zasluga je to talijanskog filozofa Graziana Ranocchije sa Sveučilišta u Pisi i njegova tima. Oni su se uhvatili jednog od svitaka iz knjižnice uništene u erupciji, a on sadržava tekstove Filodema iz Gadare, epikurejskog filozofa koji je živio od 110. do 30. godine prije Krista.

Njegovi zapisi završili su na jugu današnje Italije jer je nakon školovanja u Ateni ostatak života proveo na Apeninskom poluotoku, na području pod kontrolom Rima.

Tekst o kojem je ovdje riječ detaljno govori o Akademiji koju je Platon osnovao u Ateni u 4. stoljeću prije Krista, ali isto tako navodi brojne detalje iz života velikog filozofa, pa onda i mjesto njegova pokopa.

Za Platonovu Akademiju, centar znanja u drevnoj Ateni, zna se da je bila podignuta kod današnjeg atenskog parka Monastiriou, u njoj su se školovali brojni grčki filozofi, uključujući Aristotela, a Platon je pokopan ondje 348. ili 347. prije Krista. Školu je uništio rimski general Sula 86. godine prije Krista.

Zahvaljujući naprednoj tehnologiji, od infracrvenih i ultraljubičastih zraka do umjetne inteligencije, sada se tekst koji se čuva u Nacionalnoj knjižnici u Napulju može bolje i lakše čitati. Dosad je identificirano oko tisuću riječi, što čini oko 30 posto Filodemova teksta. Među njima je i točna lokacija Platonova groba.

'Među najvažnijim novim informacijama možemo pročitati da je Platon pokopan u vrtu uređenom samo za njega u sklopu Akademije, pored takozvanog svetišta muza ili Museiona', objavili su članovi tima nakon otkrića.

Tekst također opisuje da je Platon bio prodan kao rob između 404. i 399. godine prije Krista, što je također novi podatak, jer se dosad smatralo da se to dogodilo dosta kasnije, 387. godine. Filodem opisuje i dijaloge među različitim osobama, u kojima se Platon potcjenjivački odnosi prema glazbenim i ritmičkim sposobnostima barbarskih glazbenika iz Trakije. 
 

  • Podijeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vijesti na portalu UNA.BA je anonimno, a registracija nije poterebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, prijetnje i govor mržnje na nacionalnoj, vjerskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečijeg seksualnog opredjeljenja neće biti objavljeni. Komentari održavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti krivično gonjeni. Kao čitalac prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uvjerenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanje drugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik prije pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()