Tim naučnika izvršio je nekropsiju na ostacima smeđeg medvjeda iz istočnog Sibira starog 3.500 godina

Ostatke su pronašli stočari koji čuvaju irvase na pustom ostrvu na Arktiku

04.03.2023. 07:30
  • Podijeli:
smeđi_medvjed_blijesak.info 1-63ff18d132738.webp Foto: Blijesak.info

Tim naučnika izvršio je nekropsiju na ostacima smeđeg medvjeda, čija je lešina ostala skoro savršeno sačuvana u ledenoj divljini istočnog Sibira više od 3.500 godina.

Ostatke su pronašli stočari koji čuvaju irvase na pustom ostrvu na Arktiku.

"Ovo je apsolutno jedinstveno otkriće: potpuna lešina drevnog smeđeg medvjeda", rekao je Maksim Čeprasov, šef laboratorije u Muzeju mamuta "Lazarev" na Sjevero-istočnom federalnom univerzitetu u Jakutsku, na istoku Sibira.

Ženka medvjeda pronađena je 2020. godine kako "viri" iz vječnog leda na ostrvu Boljšoj LJahovski, dijelu novosibirskog arhipelaga, oko 4.600 kilometara istočno od Moskve.

Ekstremna temperatura pomogla je da se sačuva meko tkivo medvjeda oko 3.460 godina, kao i ostaci njegovog posljednjeg obroka - ptičjeg perja i biljaka. Medvjed je bio visok 1,55 metara, a težak oko 78 kilograma.

"Prvi put lešina sa sačuvanim mekim tkivom dopala je u ruke naučnicima, što nam daje mogućnost da prostudiramo unutrašnje organe i istražimo mozak", rekao je Čeprasov.

Tim naučnika izveo je niz ćelijskih, mikrobioloških, virusoloških i genetskih testova na ovoj medvjedici.

Ružičasto tkivo i žuta masnoća medvjeda jasno su se vidjeli dok je tim secirao životinju.

Naučnici su, takođe, koristeći vrstu usisivača, usisali koštanu prašinu iz lobanje prije nego su izvadili mozak.

"Genetskom analizom je utvrđeno da se medvjed ne razlikuje u mitohondrijskom DNK od modernog medvjeda na sjeveroistoku Rusije - u Jakutiji u Čuhotki", rekao je Čeprasov.

On je dodao da je medvjed vjerovatno bio star oko dvije do tri godine, kao i da je uginuo zbog povrede kičmenog stuba.

Za sada nije jasno kako je medvjed uopšte stigao do ostrva, koje je sada odijeljeno od kopna moreuzom od 50 kilometara. Vjeruje se da je prešao led ili je preplivao ili da je možda u to vrijeme ostrvo i dalje bilo dio kopna.

Ostrvo Boljšoj LJahovski krije neka od najbogatijih paleontoloških blaga na svijetu koja privlače i naučnike i trgovce slonovačom koji tragaju za ostacima vunastih mamuta. 

  • Podijeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vijesti na portalu UNA.BA je anonimno, a registracija nije poterebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, prijetnje i govor mržnje na nacionalnoj, vjerskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečijeg seksualnog opredjeljenja neće biti objavljeni. Komentari održavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti krivično gonjeni. Kao čitalac prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uvjerenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanje drugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik prije pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()