UNA u Varšavi, poljskom gradu feniksa: Nekada selo, danas grad i to kakav!

Gdje odsjesti, šta pojesti i posjetiti u glavnom gradu Poljske?

06.07.2023. 22:04
  • Podijeli:
warsaw-g8215bf627_1280-64a69cd45d3a5.webp Foto: Pixabay

Za put u Poljsku iz Bosne i Hercegovine ima direktan let. Sa sarajevskog aerodroma u Varšavu ćete stići za sat i po vremena avionom. Varšavski aerodrom veoma je blizu grada, tako da ako ne upadnete u gužvu, već za 20 minuta možete biti na svom odredištu.

Ono što će vas prvo tamo dočekati jesu ljubazni ljudi i grad pun zelenila.

Poljaci se trude da održe što više zelenila u gradu i okolini, kao i da sačuvaju stari duh grada koji je Varšava nekada imala. Kao i vijekovima unazad, tako i danas ima šta da ponudi. Bogata je istorijom, kulturom, neobičnim starim, ali i novim građevinama. Grad koji nikoga ne ostavlja ravnodušnim.

Dvije stvari sa kojima se poljaci najviše hvale su nacionalno piće vodka i kompozitor Frédéric Chopin.

Srce Frédérica Chopina nalazi se u Varšavi

Poznati kompozitor živio je u 19. vijeku, bio je vrhunski pijanista romantičnog doba. Park posvećen Šopenu nalazi se i danas u Varšavi, gdje je smješten spomenik koji okružuje voda, a duž cijelog parka je prostrana zelena livada koja je u svako doba dana puna posjetilaca. Turisti ovaj park posjećuju najviše tokom ljeta, a u određenim dijelovima dana moguće je tokom ljetnje sezone slušati uživo izvođenje Šopenovih kompozicija. Takođe, u parku se nalazi i jedna mala kutija koju kada pritisnete počne da svira Šopenovu muziku.

Zanimljivo je da je kompozitor, koji je protjeran iz drage mu Varšave, tražio kada umre da njegovo srce bude vraćeno u Varšavu i tu smješteno. Tako da se danas u ovom gradu nalazi muzej u kojem je Šopenovo srce.

Istorija grada

Varšava je puna istorijskih i kulturnih znamenitosti, trgova, spomenika, muzeja. Nekada je bila selo, varoš, a sada je nakon što je u Drugom svjetskom ratu potpuno uništena, podignuta kao feniks iz pepela.

Neko su vrijeme stanovnici Varšave živjeli pod ruševinama, a Poljaci su brzo izgradili svoj grad ponovo. Zanimljivo je da lokalno stanovništvo nije željelo da čeka pomoć sa strane pa su se organizovali između sebe i brzo obnovili grad.

"Pod geslom "Cijela nacija gradi svoj glavni grad" Varšava je vremenom u potpunosti obnovljena", rekla je turistički vodič u Varšavi Kasia Bhatia.

Varšava danas privlači mnoge turiste, a do prije 80 godina nije postojala u građevinskom smislu. Varšava je srušena u osvetničkom pohodu Nijemaca, te je gotovo izbrisano 80 posto grada. Nestali su bezvremenski muzeji, umjetničke galerije, pozorišta, crkve, parkovi, dvorci, sve ono što je činilo onim što jeste.

Danas izgleda svjetski, sa oko dva miliona stanovnika.

Varšava je sumbol uništenja i ponovnog rođenja

Prvi put Varšava se pominje u trinaestom vijeku, a status grada dobila je 1334. godine. Do 1596. bila je središte Mazovijeckog vojvodstva, a od tada postaje prestonica Poljske. Najveće zasluge za to ima tadašnji kralj Sigismund, koji je prestonicu prenio iz Krakova.

Poslije Šveda i Prusa, Rusi su 1794. godine izvršili kaznenu ekspediciju protiv građana Varšave koji su se pobunili protiv vlasti osvajača, i pritom su opustošili grad i pobili veliki dio stanovništva. Grad je nakon podjele pripao Pruskoj, da bi ga tokom svoje vladavine držao i Napoleon. Nakon Bečkog kongresa 1815. godine Varšava je pripala Rusiji, a u njoj je 1918. godine proglašena nezavisnost Poljske. Nijemci su tokom Drugog svjetskog rata potpuno razorili ovaj grad, a njeno jevrejsko stanovništvo prislino odveli u koncentracione logore.

Smještaj u Varšavi

U Varšavi postoje hoteli od onih sa jednom zvjezdicom, koji nude sve usluge potrebne za turiste, do onih skupih hotela u kojem borave svjetski zvaničnici kada dođu u Varšavu.

U ovom mjesecu svjetska diva Bijonse je gostovala, napunila je stadion, a svi obližnji hoteli bili su ispunjeni do posljednjeg mjesta. Sa lokacijom blizu stadiona su i Ibis hoteli, tačnije - Ibis Budget Warszawa Centrum, Ibis Styles Warszawa Centrum i Ibis Warszawa Stare Miesto.

Od 1974. godine, ibis je pionirski brend, otvoren i dobrodošao svima. Ibis hotele vole putnici i lokalno stanovništvo zbog njihovog savremenog stila, živahnih društvenih centara, soba koje se osećaju kao kod kuće, živahnih barova, zadovoljavajućih opcija za ručavanje i lakog mobilnog prijavljivanja. Brend je poznat po svojoj strasti prema muzici uživo, nudeći gostima plejliste pripremljene za svako raspoloženje i pristup ekskluzivnim svirkama sa nadolazećim muzičarima. Bez obzira gdje u svijetu gost može da putuje, ibis se uvijek oseća kao pravo mjesto. Sa preko 1.200 hotela u 65+ zemalja, ibis je prepoznat širom svijeta kao vodeći brend u ekonomskom gostoprimstvu. ibis je dio Accor-a, vodeće svjetske ugostiteljske grupe koja broji preko 5.400 objekata u više od 110 zemalja, i brend koji učestvuje u ALL - Accor Live Limitless - programu lojalnosti u stilu života koji pruža pristup širokom spektru nagrada, usluga i iskustava.

Gastro ponuda

Ono što obavezno svi jedu kada dođu u Varšavu je poljska tradicionalna supa - žurek, koja se pravi sa mesom i kuvanim jajima. 

Jedan od specijaliteta je naprimer batak patke u sosu sa gljivama i cveklom. Veliki spektar okusa imaju poljske supe, od kojih je ona hladna supa sa sladoledom jedno od omiljenih predjela u Varšavi.

Što se tiče veganske hrane, Varšava je među prvih 10 gradova u svijetu koji su veganski tolerantni. Ovdje je običaj da uz despaćo u nekim pabovima grickate čips od banane ili jedete hljeb umočen u sos od maslinovog ulja i pistacija. Hrana im je ukusna i raznovrsna, tako da za svakog ima izbora.

Spremaju dobre koktele, pivo je pitko, vodka tradicionalno traženo piće, a kafe koje prave su najčešće u velikim šoljama, sa raznim okusima i vrlo ukusne. Ljubitelji dobre kafe biće oduševljeni dok naprimer piju ovaj napitak na nekom od trgova, uživajući u onom starinskom duhu grada koji je Varšava zadržala, ne samo u dijelu Starog Grada nego i u onom modernom dijelu sa neboderima koji paraju oblake. Zanimljiva činjenica je da se u Varšavi nalazi najviša zgrada Evropske unije. Ono što je takođe karakteriše su neobične građevine, nepravilnog oblika, jedinstvene arhitekture gdje se vidi da su se arhitekte igrale sa oblicima vješto uklapajući nove zgrade u stari duh Varšave.

Dvije unakrsne linije

Prestonica Poljske je građena tako da postoje dvije unakrsne podzemne metro linije koje voze s jednog na drugi kraj grada, a obzirom da je grad izgrađen pravilnim ulicama, ovim linijama moguće je obići čitav grad, odnosno, vrlo lako s jednog kraja doći na drugi. Za neke manje rute tu su tramvaj i autobus, koji saobraćaju baš često, tako da na stanicama ne čekate mnogo, a prilikom ulaska u bus obavezno kartu trebate čekirati. Za one koji žele da obiđu grad, dovoljno je da kupe kartu koja važi 20 ili 75 minuta i uživaju u vožnji.

Uber je brz i dosta popularan način prevoza u Varšavi.

Ovdje se nalazi i jedna od najpoznatijih tvornica čokolade.

Cijene usluga ukoliko se krećete po četvrtima koje nisu luksuzne, su sasvim prihvatljive i ne razlikuju se mnogo od ostalih evropskih gradova. Službena valuta u Poljskoj nije evro, već poljski zlot (PLN).

Sve ono što nudi Varšava, njene znamenitosti, istoriju, ljepotu, nemoguće je vidjeti u jednom danu i opisati u jednom dahu. Varšavu ne treba vidjeti, Varšavu treba doživjeti. Bilo da se nekome sviđa ovakva metropola ili ne, jedno je sigurno, a to je da ovaj grad ima neki poseban duh koji predstavlja spoj modernog i nekadašnjeg komunističkog doba.

  • Podijeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vijesti na portalu UNA.BA je anonimno, a registracija nije poterebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, prijetnje i govor mržnje na nacionalnoj, vjerskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečijeg seksualnog opredjeljenja neće biti objavljeni. Komentari održavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti krivično gonjeni. Kao čitalac prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uvjerenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanje drugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik prije pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()