Šarm poljske metropole koji osvaja: UNA u Starom gradu u Varšavi

Kutak starog grada Varšave, proglašen je Svjetskom baštinom od strane UNESCO-a

11.07.2023. 18:24
  • Podijeli:
warsaw-g649048189_1280-64abe7873d32c.webp Foto: Pixabay

Varšava je moderan grad, sa velikom istorijom koja se najbolje može spoznati ulicama Starog grada ove poljske metropole.

Tu se nalaze crkve, trgovi, spomenici, vidikovac, tvrđava, kamene ulice i uski prolazi. Čim uđete u Stari grad zagazili ste u pješačku zonu, koja vas ugovnom šetnjom vodi između spomenika i istorijskih građevina.

Ovdje se nalazi spomenik varšavskoj sireni koja se smatra zaštitnicom grada.

Takođe, nedaleko od fontane s likom sirene je smješteno i veliko metalno zvono za koje postoji vjerovanje da ako napravite tri kriga oko zvona, ostvariće vam se želja koju ste zamislili. Vrh zvona je već dobro izlizan, od ruku turista koji se drže dok zamišljaju želju.

Na trgu u Starom gradu Varšave pločnici su obloženi pločama koje su reprodukcija slika o tome ko je bio kralj Poljske. Ovo je nekada bila tržnica, a sada taj dio krase mnogi barovi, restorani, klupe, prelijepe građevine sa šarenim fasadama. Mnogo je tu kafića ukrašenih cvijećem koje se uklapa u okolinu sa zgradama živih boja. Ulice su malene, koje vode u starinske podrume i radnje od kojih su mnogi sada pretvoreni u male trgovine ukojima se prodaju suveniri, pivo, sladoledi isl. Ovdje je moguće u maloj krčmi uz čašu poljske vodke slušati čitavo veče kompozicije poznatog poljskog umjetnika - Frédérica Chopina.

U Starom gradu su u zidove utkani simboli rata koji podsjećaju na razorno doba koje je Varšava pretrpjela tokom Drugog svjetskog rata nakon invazije Nijemaca koji su grad sravnili skoro do temelja.

Početkom 20. vijeka to je bila boemska četvrt, u kojoj su slikari u bivšim palatama aristokrata otvarali ateljee. Bila je tu i Ulica crvenih svjetiljki s damama noći. Ipak, 1930. godine opštinske su mu vlasti počele vraćati stari sjaj. 

Drugi svjetski rat sve je zaustavio, ostalo je legenda. 

 

  • Podijeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vijesti na portalu UNA.BA je anonimno, a registracija nije poterebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, prijetnje i govor mržnje na nacionalnoj, vjerskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečijeg seksualnog opredjeljenja neće biti objavljeni. Komentari održavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti krivično gonjeni. Kao čitalac prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uvjerenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanje drugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik prije pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()