Upoznajte “holandsku Veneciju”

Za prevoz se koriste kanali, pješačke staze, drveni mostovi i biciklističke staze

13.05.2023. 12:49
  • Podijeli:
giethoorn-pixabay-645bd07edba0e.webp Foto: Foto: Pixabay

Selo Giethoorn mnogi nazivaju "holandskom Venecijom", jer mu se može prići, jedino uz pomoć čamaca. Ovo mjesto, ipak idealno je za one koji maštaju o mirnijem životu.

Nastalo još u srednjem vijeku, selo Giethoorn umjesto puteva ima kanale. Datira još od 1230. godine, kada su ovaj prostor Sredozemlja naselile izbjeglice.

Za prevoz se koriste kanali, pješačke staze, drveni mostovi i biciklističke staze.

Ovo bajkovito holandsko selo sa 176 drvenih mostova, uskim kanalima, istorijskim kućama, zelenilom i raznovrsnim cvijećem, godišnje posjeti stotine hiljada turista iz cijelog svijeta. Tokom vožnje čamcima, turisti mogu uživati u kućama starim i nekoliko stotina godina, u kojima živi oko 2.600 stanovnika.

Posebno se izdvajaju kuće koje podsjećaju na selo Hobbita.

Ovo mjesto svake godine posjeti oko milion turista, najviše sa Dalekog i Bliskog istoka i Turske.

Dok se samo na ulazu u selo vozilima može priće tek do neke kuće, za prevoz do područja bez prilaza, uglavnom se koriste čamci.

Na velikom broju kuća u ovom holandskom selu nalaze se dvoja vrata, od kojih se jedna koriste, samo u slučaju ženidbe, da bi mladenci tim prolazom ušli u kuću i u slučaju sahrane, kada se preminula osoba iznosi iz kuće.

Selo je svoj trenutni izgled dobilo nakon dvije poplave 1776. i 1885. godine.

Turističke ture električnim čamcima po kanalima koji okružuju trg, odvijaju se cjelodnevno.

Naziv sela u prevodu znači "rogač", jer su prvi doseljenici koji su otkrili ovu regiju, na ovom mjestu pronašli stotine rogača.

Sadašnju reputaciju Giethoorn može zahvaliti činjenici da su na ovom mjestu 1958. snimani dijelovi komedije "Fanfare", u režiji holandskog reditelja Berta Haanstre, a koji je pogledalo skoro dva miliona ljudi.

  • Podijeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vijesti na portalu UNA.BA je anonimno, a registracija nije poterebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, prijetnje i govor mržnje na nacionalnoj, vjerskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečijeg seksualnog opredjeljenja neće biti objavljeni. Komentari održavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti krivično gonjeni. Kao čitalac prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uvjerenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanje drugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik prije pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()