Ako želite da vaša kćerka bude predodređena za nešto veliko: Dajte joj ovo ime

Ime Gordana ima preneseno značenje u smislu “ona koja je dostojanstvena”, “koja je neumoljiva”, “osoba koja je sklona da riješi svaki problem”, “ona koja je uzvišena i ponosna”, “vladarka misli i djela”.

10.05.2024. 19:41
  • Podijeli:
djeca jela pixabay-65674ab3c33bf.webp Foto: Pixabay

Nekada veoma popularno slovensko ime Gordana, posljednjih decenija se sve rjeđe čuje.

Ime koje je bilo često od Slovenije do Rusije nose moćne žene, one koje su predodređene za nešto veliko.

Ime Gordana ima preneseno značenje u smislu “ona koja je dostojanstvena”, “koja je neumoljiva”, “osoba koja je sklona da riješi svaki problem”, “ona koja je uzvišena i ponosna”, “vladarka misli i djela”.

Sa druge strane, mnogo prihvatljivija i češća teorija o porijeklu imena Gordana jeste ona po kojoj ovo ime potiče od slovenskog pridjeva “gord”, odnosno nadmen, uzvišen, ponosan.

Prema pojedinim etimološkim teorijama postoji uvjerenje koje tumači da je porijeklo imena Gordana poteklo od grčkog muškog imena Gordianos ili Gordias (Gordan ili Gordije) koja znače “komplikovan”, “nerešiv”, “težak”, “zamršen”.

Ime Gordije najpoznatije je po čuvenoj metafori o Gordijevom čvoru, priču u koju su utkane dvije prastare legende.

Prema prvoj, siromašni frigijski seljak po imenu Gordije godinama je u znoju svog lica obrađivao zemlju da bi preživio i prehranio mnogobrojnu nejač, kad ga je jednog dana opkoliko jato ptica koje mu je proročica protumačila kao predskazanje da će postati kralj.

Poslije nekog vremena u Frigiji su nastala teška vremena, bratoubilački rat prijetio je da uništi narod, zbog čega je uspostavljena kraljevinu, a Gordije, kako je i predskazano, postao je kralj i dobar vladar. Podigao je veliki i raskošni hram Gordion, a njegova kola sa rudom, na kojoj je jaram bio tako čvrsto privezan da taj čvor niko nije mogao razvezati, stajala su na počasnom mjestu u Apolonovom hramu.

Po tom nerazmrsivom čvoru, koji je zavezao Gordije, nastao je izraz Gordijev čvor, sa značenjem: “nešto veoma zamršeno; nesavladiva teškoća, neriješiv problem; težak, neriješiv zadatak”.

Druga legenda je nastavak prve i govori o Gordijevom čvoru i Aleksandru Velikom Makedonskom, koji je, kada je pokorio i objedinio cijelu Grčku, nastavio dalje da osvaja i stigao do Frigije, gdje je vladala legenda da će onaj koji razmrsi Gordijev čvor zavladati cijelom Azijom.

Stigavši u Gordion, Aleksandar je razgledao Apolonov hram. Kada je vidio nerazmrsivi vez na posvećenim Gordijevim kolima, latio se mača i jednim udarcem presjekao čuveni Gordijev čvor.  Tako je, po legendi, otvorio sebi put u široka prostranstva Azije.

Iza njega je, pored ratničke slave, ostao izraz “preseći Gordijev čvor”, što znači “jednim potezom riješiti zapleten, težak problem”, “silom ili na najneposredniji način riješiti tako teško pitanje”.

  • Podijeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vijesti na portalu UNA.BA je anonimno, a registracija nije poterebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, prijetnje i govor mržnje na nacionalnoj, vjerskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečijeg seksualnog opredjeljenja neće biti objavljeni. Komentari održavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti krivično gonjeni. Kao čitalac prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uvjerenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanje drugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik prije pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()