Ako niste znali: Evo odakle stiže odjeća koju kupujete u radnjama korištene robre

U mnogima ima dobre i kvalitetne garderobe, ali u posljednje vrijeme u pojedinim ima i škarta

25.12.2023. 21:56
  • Podijeli:
polovna_odjeca_foto_Pixabay-1666772422676.webp Foto: Pixabay

Roba koja se prodaje u sekend prodavnicama u Srbiji uvezena je iz preko 50 zemalja sveta, a uglavnom iz Еvropske unije, Velike Britanije, Švajcarske, SAD, Kanade, Australije, kažu za Kurir iz Uprave carina.

Sekend hend radnje preplavile su sve gradove u Srbiji!

U mnogima ima dobre i kvalitetne garderobe, ali u posljednje vrijeme u pojedinim ima i škarta. U prvopomenutim prodavnicama postoji dosta markirane robe, nemali broj ljudi se zbog odnosa cijene i kvaliteta tamo oblači od glave do pete. A kad god nečega postane previše, nađu se oni koji cijelu priču uruše svojim nemarom.

Naime, pri uvozu korišćene robe namijenjene daljoj prodaji Uprava carina postupa u skladu sa Uputstvom za prekogranično kretanje pojedinih vrsta korišćene tehničke robe i odjeće, koje je izdalo ministarstvo nadležno za poslove zaštite životne sredine - Uprava za zaštitu životne sredine u aprilu 2004. godine.

- Prema tom Uputstvu, pri uvozu korišćene odjeće, ukoliko je ona klasifikovana, dezinfikovana i kvaliteta nivoa ekstra (polovna odjeća koja je skoro ista kao nova), ili kvaliteta nivoa 1. (isti kvalitet kao ekstra, ali može da bude pokoja fleka) - nije potrebno pribavljanje i prilaganje dozvole za uvoz otpada. Nošena odjeća koja je klasifikovana kao ekstra kvalitetna ili prve klase može se, dakle, uvoziti bez dozvole za uvoz otpada. Isflekana, iscijepana i pohabana odjeća i obuća ne mogu se legalno prenijeti preko granice, pošto se takva garderoba i obuća smatra otpadom u skladu sa Zakonom o upravljanju otpadom - navode iz carine i dodaju:

- Sva polovna garderoba koja se uvozi mora biti razvrstana i praćena detaljnom specifikacijom, radi lakše identifikacije, s obzirom da je za tu robu prilikom stavljanja u slobodan promet predviđena obavezna detaljna kontrola, kojom će se neposredno utvrditi tačno stanje prijavljene robe. Za razliku od polovne odjeće, u skladu sa mišljenjem Ministarstva zaštite životne sredine, upotrebljavana obuća se ne može dezinfikovati i dovesti do ekstra kvaliteta, te se ona smatra otpadom i kao takva se ne može uvoziti Republiku Srbiju radi dalje prodaje, kao ni u humanitarne svrhe.

Što se tiče tretmana polovne garderobe od strane trgovaca, kontrola njenog kvaliteta i trgovina na unutrašnjem tržištu nisu u nadležnosti Uprave carina.

  • Podijeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vijesti na portalu UNA.BA je anonimno, a registracija nije poterebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, prijetnje i govor mržnje na nacionalnoj, vjerskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečijeg seksualnog opredjeljenja neće biti objavljeni. Komentari održavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti krivično gonjeni. Kao čitalac prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uvjerenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanje drugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik prije pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()