Koji uređaji u domaćinstvu troše najviše struje?

Iako električni uređaji olakšavaju život i svakodnevicu, ipak, kad stigne račun za struju, shvatite da komfor ima svoju cijenu

09.04.2024. 11:30
  • Podijeli:
kuhinja rerna pixabay-64eb009300944.webp Foto: Pixabay

Iako električni uređaji olakšavaju život i svakodnevicu, ipak, kad stigne račun za struju, shvatite da komfor ima svoju cijenu. Upravo zbog toga smo odlučili da provjerimo koji uređaji u domaćinstvu troše najviše struje i kako ih možete racionalnije koristiti, pišu Nezavisne.

Ko su veliki potrošači struje?

Bez obzira na to da li ste već proučavali kućanske aparate i pokušavali da smanjite potrošnju struje, sigurno znate da su veliki potrošači upravo oni veliki uređaji koje često koristite. Ako ste prije kupovine ovih uređaja i rashladnih aparata razmišljali o energetskoj efikasnosti,  vjerovatno ste napravili pametan potez i kupili uređaje A energetske klase, jer oni spadaju u grupu s najmanjom potrošnjom električne energije. Inače, što se tiče kuhinjskih aparata, najviše električne energije troše mašina za suđe, bojler, zatim frižider i zamrzivač, slijedi peć s električnom pločom za kuvanje i rerna.

Naime, frižider i zamrzivač su jedini kuhinjski uređaji koji su stalno povezani na struju, odnosno rade iz dana u dan, iz godine u godinu. Prema tome, oni su u samom vrhu kada je u pitanju potrošnja struje.

Obavezno provjerite termostat, jer frižider radi najefikasnije ako je temperatura podešena između tri do pet °C. Optimalna temperatura zamrzavanja je -18°C, a podešavanjem samo jednog stepena niže može se povećati potrošnja struje.

Savjetuje se da ne postavljate frižider pored peći, radijatora, šporeta i drugih izvora toplote, jer će tako trebati mnogo više vremena da postigne radnu temperaturu.

S obzirom na to da se u većini domaćinstava šporeti koriste svakodnevno, za očekivati je da veliki dio potrošnje struje otpadne na njih. U zavisnosti od broja članova porodice, električni šporet mjesečno može potrošiti između 120 i 240 kW.

Grijači rerne zbog svoje jačine izuzetno su veliki potrošači, a češće koristimo ringle i ploče za kuvanje nego što pečemo. Smatra se da se oko 80 odsto struje potroši na kuvanje.

Mašina za veš i sušenje veša - Kada su u pitanju kuhinjski aparati, ne treba zaboraviti ni na mašinu za suđe, jer se smatra da je pranje u njoj energetski efikasnije od ručnog pranja posuđa i samim tim finansijski isplativija opcija za domaćinstvo. U prosjeku mjesečna potrošnja struje mašine za suđe je oko 50 kWh u četvoročlanoj porodici. Domaćinstvo je nemoguće zamisliti bez mašine za pranje veša, a procjene su da oko 10 odsto mjesečnog računa za struju odlazi upravo na ovaj uređaj. Inače, mašina za veš prosječne snage dva kW troši tri kW struje po jednom pranju, a ukoliko se uključuje tri puta sedmično, to je mjesečna potrošnja od 36 kWh.

Bojler je takođe jedan od većih potrošača struje, a udio potrošnje koju napravi bojler je čak 10 do 15 odsto ukupne električne energije koja se potroši u domaćinstvu. Bojler snage dva kW, koji je uključen tri časa, potroši šest kWh električne energije. Da biste ga koristili na najefikasniji način, podesite ga na temperature između 50 i 55°C.

Kako da smanjite potrošnju struje?

U prodavnicama bijele tehnike svi električni uređaji i kućanski aparati imaju naljepnice sa oznakom energetske klase i prosječnom potrošnjom energije pri korištenju. Skala energetskih razreda može se izraziti slovom A, B, C, D, E, F ili G, a energetski najefikasniji uređaji i uređaji s najmanjom prosječnom potrošnjom električne energije imaju oznaku A, dok oni sa oznakom G imaju najveću potrošnju.

Iako je za kupovinu energetski efikasnijeg frižidera potrebno više novca, kada se uzmu u obzir sve karakteristike i u prvom redu energetska ušteda, očigledno je da se ulaganje u frižider A++ klase i te kako isplati.

Pored kupovine energetski efikasnih rashladnih uređaja, značajnu uštedu možete osigurati i svakodnevnim navikama i načinom korištenja aparata.

Jedan od savjeta je da izbjegavajte nepotrebno otvaranje vrata, ali i predugo držanje otvorenih vrata. Takođe, nemojte odlagati vruću ili toplu hranu u frižider, jer tada uređaj troši više energije kako bi ohladio jelo. Umjesto toga, sačekajte da se hrana ohladi na sobnoj temperaturi, pa je onda odložite u frižider.

Ako želite da ekonomičnije trošite struju, prilikom kuvanja se postarajte da sve posude na šporetu budu poklopljene, jer se na ovaj način toplota zadržava u posudi, pa kuvanje hrane traje kraće. Ne otvarajte vrata rerne ako to nije neophodno, jer se sa svakim otvaranjem snižava temperatura i izgubi oko 20 odsto toplote.

Izbor energetski efikasne mašine za veš nije jedini način da uštedite struju, vodu i novac, a značajna ušteda se može ostvariti ako se mašina koristi samo kada je napunjena, te ako se koriste kraći ciklusi pranja i niske temperature.

Prilikom pranja grupišite veš prema boji i stepenu zaprljanosti i koristite program od 20 i 30°C kad god je to moguće.

Najbolje je da kupite bojler A energetskog razreda, koji ima energetsku efikasnost zagrijavanja vode i do 36 odsto. Ukoliko napuštate stan na duže od jednog dana, isključite bojler.

  • Podijeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vijesti na portalu UNA.BA je anonimno, a registracija nije poterebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, prijetnje i govor mržnje na nacionalnoj, vjerskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečijeg seksualnog opredjeljenja neće biti objavljeni. Komentari održavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti krivično gonjeni. Kao čitalac prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uvjerenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanje drugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik prije pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()