TasteAtlas odabrao najbolje iftarske deserte: Jedan je iz BiH

Iftar, obrok kojim muslimani prekidaju post tokom ramazana, vrijeme je veselja i zajedničkog druženja

14.03.2024. 08:16
  • Podijeli:
tufahije shutterstock-6499bd76b8607.webp Foto: Shutterstock

Gastronomski magazin Taste Atlas koji je poznat po enciklopediji tradicionalne hrane napravio je listu najboljih deserta u kojima se uživa za iftar tokom mjeseca Ramazana, a među izdvojenima, našla se i jedna poslastica iz BiH.

Iftar, obrok kojim muslimani prekidaju post tokom ramazana, vrijeme je veselja i zajedničkog druženja. Tradicionalni iftarski obroci se uveliko razlikuju širom islamskog svijeta, odražavajući bogatu tapiseriju kultura i kuhinja.

Posebno značajnu ulogu u iftaru imaju deserti, koji pružaju slatki završetak dana posta. Taste Atlas je izdvojio nekoliko tradicionalnih iftarskih deserta u kojima se uživa u raznim zemljama, a najbolji desert iz Bosne i Hercegovine je – tufahija.

“Tufahija je poslastica od jabuka koje se pirjaju u vodi i šećeru, puni krem filom od badema ili oraha, a zatim se kratko zapeku i poliju šećernim sirupom. Porijeklo deserta je perzijsko – u Bosnu je došao sa Osmanlijama koji su vladali zemljom u prošlosti“, napisao je Taste Atlas.

Ova osvježavajuća poslastica tradicionalno se konzumira ohlađena, servirana u velikoj čaši, ukrašena šlagom i višnjom na vrhu.

Pored naše tufahije, Taste Atlas je preporučio još neke deserte koji su sastavni dio trpeze kod muslimana u različitim državama.

Deserti svjetske iftarske trpeze

Na listi se našla Kanufah, koja se sastoji od dva hrskava sloja isjeckanog i maslacem namazanog kataifi ili knefe tijesta, punjenog sočnom kremom od sira koja je često aromatizirana koricom narandže i kardamonom, a zatim se prelijeva šećernim sirupom natopljenim limunovim sokom i vodom od cvijeta narandže. Smatra se da potječe iz Sirije ali sesert možemo naći i u Libanu, Egiptu i Palestini.

A kakav bi to Ramazan bio bez baklave? Popularnost baklave je odavno prevazišla granice, regione i etničke grupe da bi postala desert na čije poreklo i izum tvrde brojne zemlje. Vjerovatno je asirskog porijekla, datira iz 8. stoljeća, odakle se proširio po cijelom regionu sve do Grčke.

Grci su izmijenili recept i napravili tanke listove, danas poznate kao filo tijesto, ali se vjeruje da je moderna baklava originalna turska kreacija.

Međutim, gotovo je nemoguće odrediti tačno mjesto porijekla baklave, a debata o njenoj autentičnosti još uvijek traje između Turske i Grčke. Ipak, TasteAtlas je za ovu priliku odabrao Tursku baklavu sa pistacijama.

“Desert godine”

Sljedeći na listi je poseban osvježavajući puding koji je prije par godina sam TasteAtlas prozvao desertom godine, a to je soleh zard: puding od riže sa šafranom. Sholeh zard je drevni iranski desert koji se nekada služio samo u posebnim prilikama. Riža se kuha u vodi, a zatim obogaćuje šafranom i šećerom, a uobičajeni dodaci uključuju naribane orašaste plodove i začine kao što su kardamom i cimet. Kuhari često koriste i ružinu vodu za bolju aromu.

Sholeh zard se obično servira u pojedinačnim porcijama i dolazi ukrašen mljevenim cimetom, naribanim bademima ili pistacijama.

Taste Atlas potom dodaje lapis legit na listu iftarskih užitaka, a desert je tradicionalna slojevita torta porijeklom iz Indonezije, a napravljena je pod uticajem holandske kuhinje. Kolač se sastoji od 18 do 30 posebno pečenih slojeva žumanjaka, šećera, brašna, putera i začina kao što su buzd, muškatni oraščić, karanfilić i cimet.

Nadalje, na listi se nalazi qatayef – arapski desert koji je pozant u Egiptu i glavni je element ramazanskog praznika. To je slatki palačinak koji se obično puni sirom ili orašastim plodovima kao što su orasi, bademi, pistacije ili lješnjaci. Qatayef se može konzumirati i običan, preliven kremastim vrhnjem ili preliven šećernim sirupom.

Na listi su i lokumi

Šesti desert na ovoj listi je ma'amoul. To je drevni kolačić punjen voćem i orašastim plodovima kao što su hurme, orasi i pistacije. Kolačići se tradicionalno pripremaju za Uskrs, Ramazan, festivale i proslave, a obično se oblikuju u kuglice ili kupole. Recept se pripisuje Libanu.

Jedna lagana poslastica koju TasteAtlas izdvaja je revani. Revani je klasični grčki/turski desert koji se pravi od griza, šećera i brašna, uz dodatak aroma poput vanilije, limunove kore ili ružine vodice, ovisno o varijacijama recepta. Kolač se odlikuje svojom nadmoćnom slatkoćom, koja je rezultat namakanja kolača u agdu nakon što je pečen.

Iako se jelo uglavnom vezuje za Grčku i Tursku, slična jela nalaze se u brojnim drugim kuhinjama Bliskog istoka, Balkana i sjeverne Afrike, a u svakoj regiji se naziva drugačije.

Posljednje poslastice koje Taste Atlas izdvaja su lokumi. Lokumi su sočne, slatke kockice iz Turske na bazi želatina, škroba i šećera. Tradicionalno, lokum je aromatizovan ružinom vodicom, limunom, bergamotom narandžom, mastikom ili mentom, ali turski favorit ostaje lokum običnog želea u kombinaciji sa pistacijama. Postoje i druge varijante koje koriste sastojke kao što su cimet, hurme, lješnjaci ili orasi.

  • Podijeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vijesti na portalu UNA.BA je anonimno, a registracija nije poterebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, prijetnje i govor mržnje na nacionalnoj, vjerskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečijeg seksualnog opredjeljenja neće biti objavljeni. Komentari održavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti krivično gonjeni. Kao čitalac prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uvjerenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanje drugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik prije pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()