Četiri vijeka stara umjetnost: Italijansko opersko pjevanje uvršteno na listu kulturne baštine UN

Italijanska opera razvila se krajem 16. i početkom 17. vijeka u Firenci, na dvoru porodice Mediči

07.12.2023. 18:02
  • Podijeli:
firenca italija pixabay-6507f678ae3d5.webp Foto: Pixabay

Italijansko opersko pjevanje uvršteno je na listu kulturne baštine UN, javlja Bi-Bi-Si.

Agencija UN za kulturu /Unesko/ objavila je da uključuje ovu četiri vijeka staru umjetnost, koju čini kombinacija kostima, drame i muzike, u svoju kategoriju nematerijalne kulturne baštine.

Italijanska opera razvila se krajem 16. i početkom 17. vijeka u Firenci, na dvoru porodice Mediči.

Opera najčešće uključuje zamršene zaplete, pomno osmišljen nastup i virtuozno pjevanje.

Opersko pjevanje pridružuje se drugim poznatim italijanskim vještinama, kao što su pravljenje pice i umjetnost penjanja na alpske vrhove, koje se već nalaze na listi Uneska.

"Ovo je službena potvrda onoga što smo već znali, a to je da je opera svjetska izvrsnost", rekao je italijanski ministar kulture Đenaro Sanđulijano nakon odluke Uneska.

Unesko je italijansku operu opisao kao "fiziološki kontrolisan način pjevanja koji pojačava nosivost glasa u akustičnim prostorima kao što su amfiteatri i crkve".

U obrazloženju se ističe da umjetnost promoviše "kolektivnu koheziju i sociokulturno pamćenje", kao i da je "sredstvo slobodnog izražavanja i međugeneracijskog dijaloga".

Prvim velikim kompozitorom opere smatra se Italijan Klaudio Monteverdi, koji je živio od 1567. do 1643. godine.

  • Podijeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vijesti na portalu UNA.BA je anonimno, a registracija nije poterebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, prijetnje i govor mržnje na nacionalnoj, vjerskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečijeg seksualnog opredjeljenja neće biti objavljeni. Komentari održavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti krivično gonjeni. Kao čitalac prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uvjerenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanje drugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik prije pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()