Oko 500 djece umrlo od gladi u Sudanu od početka sukoba

Više od 2.400 dece je primljeno u bolnice u poslednjih osam mjeseci sa teškim oblikom akutne pothranjenosti, najsmrtonosnijim oblikom te bolesti

22.08.2023. 21:30
  • Podijeli:
sudan-internet-protesti-aa.jpg

Oko 500 djece umrlo je od gladi u Sudanu od početka sukoba u toj zemlji u aprilu, saopštila je međunarodna organizacija Save the Children.
U saopštenju se navodi da je organizacija bila prinuđena da zatvori 57 svojih centara u Sudanu te da sada najmanje 31.000 dece nema pristup liječenju neuhranjenosti i povezanih bolesti.

Od maja do jula ove godine, najmanje 316 dece, uglavnom mlađe od pet godina, umrlo je od neuhranjenosti i povezanih bolesti u provinciji Beli Nil.

Više od 2.400 dece je primljeno u bolnice u poslednjih osam mjeseci sa teškim oblikom akutne pothranjenosti, najsmrtonosnijim oblikom te bolesti.

Više od 20 djece od gladi je umrlo u državnom sirotištu u Kartumu u prvih šest sedmica sukoba.

Humanitarna organizacija je upozorila da su zalihe hrane za liječenje neuhranjenosti na kritično niskom nivou u Sudanu.

Sukob vojske i paravojnih snaga u Sudanu eskalirao je 15. aprila. Mnogi Sudanci zato žive bez vode i struje, a zdravstveni sistem zemlje je skoro nefunkcionalan.

“Nikada nismo mislili da ćemo vidjeti da toliko dece umre od gladi, ali to je sada realnost u Sudanu. Vidimo djecu kako umiru od gladi koja se apsolutno može spriječiti”, izjavio je direktor te humanitarne organizacije za Sudan, Arif Nur.

Prema procjeni Ujedinjenih nacija, od početka sukoba nastradalo je najmanje 4.000 ljudi, ali aktivisti i ljekari na terenu smatraju da je broj značajno viši.

Više od 4,4 miliona ljudi je pobjeglo iz zemlje ili je interno raseljeno, prenosi BETA.

  • Podijeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vijesti na portalu UNA.BA je anonimno, a registracija nije poterebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, prijetnje i govor mržnje na nacionalnoj, vjerskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečijeg seksualnog opredjeljenja neće biti objavljeni. Komentari održavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti krivično gonjeni. Kao čitalac prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uvjerenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanje drugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik prije pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()