Istraživanje: Američka popularnost opada u svijetu, dok ruska i kineska raste

Analizirajući oko 63.000 ispitanika iz 53 zemlje, indeks sumira stavove prema demokratiji, geopolitici i globalnim moćnim igračima

09.05.2024. 19:53
  • Podijeli:
Chris Pizzello, Tanjug, Hollywood Holivud, Amerika-65e9825ee61e3.webp Foto: Chris Pizzello, Tanjug

Popularnost Amerike kao globalne sile opada širom svijeta, posebno u zemljama s muslimanskom većinom, navodi se u Indeksu percepcije demokratije za 2024. objavljenom u srijedu.

Analizirajući oko 63.000 ispitanika iz 53 zemlje, indeks sumira stavove prema demokratiji, geopolitici i globalnim moćnim igračima.

Politico navodi kako je američka međunarodna reputacija na udaru od početka 2023., posebno u muslimanskim zemljama u kojima se nepokolebljiva podrška Washingtona Izraelu u njegovom ratu u Gazi pokazala intenzivnom podjelom.

Sada se trendu pridružuje i Evropa, tvrdi politički magazin.

“Prvi put od početka mandata Bidenove administracije, mnoge zapadnoeuropske zemlje vratile su se na neto negativnu percepciju SAD-a. Ovaj uspon i pad, od negativnih stavova ka pozitivnim [i] nazad na negativne stavove, posebno je izražen u Njemačkoj, Austriji , Irskoj, Belgiji i Švicarskoj,” rekao je Frederick DeVeaux, viši istraživač za kompaniju za istraživanje Latana koja je sastavila indeks.

U međuvremenu, pozitivna percepcija Kine u Aziji, Sjevernoj Africi, Bliskom istoku i Latinskoj Americi nastavlja da raste, dovodeći globalnu percepciju Pekinga na neto pozitivnu, uprkos kontinuiranom europskom skepticizmu.

Rusija, koja se bori protiv izrazito negativnih percepcija širom svijeta od početka invazije na Ukrajinu, čini se da je također na putu rehabilitacije imidža u većini regija koje su ispitane, s izuzetkom Europe.

Slaba popularnost Amerike, u kombinaciji s poboljšanim položajem Rusije i Kine, znači da se na potonju sada gleda jednako pozitivno kao na SAD u većini ispitanih zemalja Bliskog istoka, Sjeverne Afrike i Azije.

Podjela između globalnog sjevera i juga pojavila se kada su ispitanici u anketi upitani misle li da njihova zemlja treba prekinuti ekonomske veze s Rusijom zbog invazije na Ukrajinu i da li bi trebali učiniti isto ako Kina napadne Tajvan.

Čini se da su stavovi omekšali, sudeći po poređenju rezultata iz 2022. i 2024. U ranijem istraživanju je više ispitanika podržavalo je prekid ekonomskih veza sa Rusijom nego što se protivilo tome u 31 zemlji; taj broj je sada spao na 23.

Štaviše, uz nekoliko izuzetaka, većina koja je za prekid ekonomskih veza smanjila se u većini zemalja.

Dok su Sjedinjene Države uglavnom i dalje vodeće po pitanju globalne percepcije, negativni trendovi se počinju pokazivati u nekada nepokolebljivim zapadnoeuropskim saveznicima, dok Rusija i Kina postaju sve popularnije u drugim regijama.

  • Podijeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vijesti na portalu UNA.BA je anonimno, a registracija nije poterebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, prijetnje i govor mržnje na nacionalnoj, vjerskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečijeg seksualnog opredjeljenja neće biti objavljeni. Komentari održavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti krivično gonjeni. Kao čitalac prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uvjerenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanje drugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik prije pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()