Austrija strahuje od 'ruske infiltracije' nakon hapšenja bivšeg obavještajca

Kancelar Karl Nehammer sazvao je sastanak Vijeća za nacionalnu sigurnost za 9. april kako bi se "procijenila i razjasnila sigurnosna situacija" nakon tih "ozbiljnih optužbi"

02.04.2024. 14:09
  • Podijeli:
Karl Nehammer_REUTERS-1669146997470.webp Foto: Reuters

Austrijski kancelar izjavio je u ponedjeljak da postoji potreba da se pojača sigurnost u toj zemlji, pošto je bivši austrijski obavještajac uhapšen zbog sumnje da je špijunirao za Rusiju.

Kancelar Karl Nehammer sazvao je sastanak Vijeća za nacionalnu sigurnost za 9. april kako bi se "procijenila i razjasnila sigurnosna situacija" nakon tih "ozbiljnih optužbi".

"Moramo spriječiti ruske špijunske mreže da prijete našoj zemlji infiltriranjem ili eksploatacijom političkih partija ili mreža", naveo je Nehammer u saopćenju, govoreći o krajnje desnom pokretu FPO, koji je ranije bio povezivan s Moskvom.

Austrijanci sebe tradicionalno doživljavaju kao most između Istoka i Zapada, ali je posljednjih godina tu zemlju potreslo zbog nekoliko slučajeva za koje se sumnja da je riječ o špijuniranju za Moskvu.

Egisto Ott, bivši zaposleni sada ugašene Federalne kancelarije za zaštitu ustava i borbe protiv terorizma (BVT), uhapšen je u petak i optužen da je "sistematski" davao informacije ruskim tajnim službama, prema informacijama javnog tužioca kancelarija koje prenosi novinska agencija APA.

Okružni sud u Beču odredio je u ponedjeljak da mu se odredi pritvor zbog "rizika od dogovaranja i izvršenja krivičnog dela", rekla je portparolka suda Christina Salzborn za AFP.

Ona je odbila da iznese detalje optužbi protiv Ota.

Ott, kojeg je AFP kontaktirao sredinom marta, negirao je optužbu za špijuniranje u korist Rusije.

On je suspendovan sa svoje funkcije 2017. i nakratko uhapšen 2021. U petak je ponovo uhapšen pošto su britanske vlasti zapjenile pisane poruke koje su razmijenili Jan Marsalek i osoba u Velikoj Britaniji uhapšena zbog sumnje da je špijun.

Marsalek je bivši glavni operativni direktor u Austriji kompanije Wirecard, za kojim se traga u Nemačkoj zbog optužbi za prevaru.

Na osnovu tih poruka, Ott je optužen da je Rusiji u zamjenu za novac prosljeđivao podatke s pametnih telefona trojice visokih zvaničnika.

Ti telefoni su pali u vodu kada se prevrnuo kanu u Dunavu, rekao je za AFP izvor blizak slučaju.

Telefone je zatim popravio tehničar BVT-a pre nego što su predati Moskvi, zajedno sa laptopom koji je sadržao povjerljiva dokumenta.

Ott je pobjegao u Nemačku u junu 2020. godine i nije poznato gdje se nalazi.

  • Podijeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vijesti na portalu UNA.BA je anonimno, a registracija nije poterebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, prijetnje i govor mržnje na nacionalnoj, vjerskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečijeg seksualnog opredjeljenja neće biti objavljeni. Komentari održavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti krivično gonjeni. Kao čitalac prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uvjerenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanje drugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik prije pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()