Ruski doseljenici u Srbiji do kraja 2023. otvorili čak 9.000 kompanija

Glavni faktori za pokretanje ruskog biznisa u Srbiji su blizina Evropske unije, prijateljski odnos prema Rusima i relativno kratak, tročasovni let od Moskve do Beograda

04.02.2024. 17:54
  • Podijeli:
beogradski sajam - shutterstock-65bbb8ede85b1.webp Foto: Shutterstock

Agencija za privredne registre u Srbiji saopćila je da su državljani Rusije registrovali oko 9.000 novih kompanija u Srbiji do kraja 2023. godine.

U 2022. godini je zabilježeno je 6.000 novih registracija u Srbiji, dok je njihov broj u 2021. godini iznosio manje od 2.000.

Ruska agresija na Ukrajinu potaknula je dolazak 370.000 Rusa u Srbiju.

Prema riječima ruskih preduzetnika, proces registracije preduzeća ili individualnog preduzetnika sličan je ruskom, ali traje duže, oko dva mjeseca.

U prvim mjesecima nakon invazije, ruski doseljenici su imali tendenciju otvaranja restorana, barova i kozmetičkih salona koji su odgovarali ruskom ukusu. Neke od njih bile su kompanije u sjenci koje su osnovali migranti da bi dobili privremenu dozvolu boravka u Srbiji, pokazalo je istraživanje Centra za evropske politike (CEP).

Ali do kraja 2023., Rusi su češće otvarali vrtiće, online prodavnice, proizvodne pogone, kompanije za nekretnine i saradničke prostore u Beogradu i Novom Sadu.

Glavni faktori za pokretanje ruskog biznisa u Srbiji su blizina Evropske unije, prijateljski odnos prema Rusima i relativno kratak, tročasovni let od Moskve do Beograda.

Rusi kao prednost srpskog tržišta navode nizak porez na dohodak od 15 posto, kao i prisustvo velikih transportnih koridora koji prolaze kroz Srbiju i privlače kompanije koje se bave logistikom.

  • Podijeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vijesti na portalu UNA.BA je anonimno, a registracija nije poterebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, prijetnje i govor mržnje na nacionalnoj, vjerskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečijeg seksualnog opredjeljenja neće biti objavljeni. Komentari održavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti krivično gonjeni. Kao čitalac prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uvjerenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanje drugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik prije pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()