Aleksandar Vučić uz najviše državne počasti dočekao kineskog predsjednika Xi Jinpinga

Kineskog predsjednika ispred Palate “Srbija” pozdravili su članovi kabineta Miloša Vučevića i guvernerka Jorgovanka Tabaković

08.05.2024. 10:48
  • Podijeli:
xi jingping vucic anadolija-663b3c4d93676.webp Foto: Anadolija

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić uz najviše državne počasti ispred Palate Srbije dočekao je kineskog predsjednika Xi Jinpinga koji boravi u dvodnevnoj posjeti Srbiji.

Intonirane su himne dvije zemlje, a ispaljeno je i 10 počasnih plotuna.

Kineskog predsjednika ispred Palate “Srbija” pozdravili su članovi kabineta Miloša Vučevića i guvernerka Jorgovanka Tabaković.

Foto: Anadolija

Xi je u pratnji 400-člane delegacije stigao u utorak navečer na beogradski aerodrom gdje su ga dočekali srbijanski predsjednik Vučić i srbijanski premijer Miloš Vučević, koji su istaknuli “željezno prijateljstvo” dviju zemalja.

“Dragi predsjedniče Xi, dragi prijatelju, dobro došao u Srbiju”, napisao je predsjednik Srbije na Instagramu, nazvavši drugu posjetu kineskog čelnika Srbiji u osam godina velikom čašću za zemlju i narod koji iskreno voli Kinu.

Foto: Anadolija

“Vizija svijeta koju zastupate dala je nadahnuće i snagu našoj maloj zemlji koja danas hrabro i ponosno korača putem napretka i uspjeha”, napisao je predsjednik Srbije.

Srbijanski dnevni list “Politika” objavila je prije posjete članak čiji je autor kineski predsjednik Xi, a u kojem se spominje i željezno prijateljstvo Kine i Srbije, koje on svojim posjetom želi produbiti.

Xi je u članku podsjetio na napad NATO-a na kinesku ambasadu u Beogradu 7. maja 1999. godine, kada su ubijena tri kineska novinara, a ranjeno 20 kineskih državljana, što je izazvalo veliko ogorčenje u Kini.

Ambasada je napadnuta tokom NATO-ove kampanje protiv tadašnje Jugoslavije, koja je predvodila progon etničkih Albanaca na Kosovu, pod predsjednikom Slobodanom Miloševićem.

“Prijateljstvo Kine i Srbije, prožeto krvlju koju su dva naroda zajedno prolila, postalo je zajednička uspomena dva naroda i ohrabrit će obje strane da zajednički koračaju naprijed”, istaknuo je Xi.

Glavni cilj Xijeve posjete je produbljivanje privredne saradnje sa Srbijom, koja je najvažniji privredni partner Kine na Balkanu i gdje ima ulaganja vrijedna nekoliko milijardi eura, uglavnom u rudnike i tvornice, a njene firme sudjeluju u brojnim građevinskim i infrastrukturnim projektima.

Kako je rekao kineski predsjednik, raduje se što će ovaj posjet iskoristiti kao priliku za detaljnu razmjenu mišljenja s predsjednikom Vučićem o bilateralnim odnosima i drugim pitanjima od zajedničkog interesa, za produbljivanje prijateljstva i stvaranje novog plana razvoja bilateralnih odnosa.

“Uvjeren sam da će ova posjeta biti uspješna i da će otvoriti novo poglavlje u odnosima Kine i Srbije”, rekao je Xi.

Foto: Anadolija

Tokom Xijeve posjete Beogradu 2016. dvije su zemlje potpisale strateško partnerstvo, a prošle godine Vučić je tokom posjete Kini na desetu godišnjicu kineske inicijative “Pojas i put” potpisao 18 sporazuma, uključujući i sporazum o slobodnoj trgovini koji će stupiti na snagu u julu.

“Kina i Srbija imaju duboko tradicionalno prijateljstvo. Naši bilateralni odnosi izdržali su test promjenjivog međunarodnog okruženja i postali izvrstan primjer međudržavnih odnosa. Od uspostave sveobuhvatnog strateškog partnerstva 2016. bilateralni odnosi postigli su povijesne rezultate. Zemlje povezuje snažno političko međusobno povjerenje i plodni rezultati u vrlo kvalitetnoj saradnji na ‘Pojasu i putu'“, pohvalio je Xi odnose dviju zemalja.

Nakon Francuske, Srbija je Xijeva druga stanica u njegovoj prvoj posjeti Evropi nakon pet godina. Nakon posjete Beogradu, putuje u Mađarsku, koja se smatra najvećim saveznikom Kine u Evropskoj uniji.

  • Podijeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vijesti na portalu UNA.BA je anonimno, a registracija nije poterebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, prijetnje i govor mržnje na nacionalnoj, vjerskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečijeg seksualnog opredjeljenja neće biti objavljeni. Komentari održavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti krivično gonjeni. Kao čitalac prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uvjerenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanje drugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik prije pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()