Nema ništa od HDZ-ovog Izbornog zakona BiH: Helez ne dopušta da se nađe na dnevnom redu

Predsjedavajuća Vijeća ministara BiH, Borjana Krišto, ponovno je predložila nacrt zakona o sudu, koji je već dva puta odbijen od strane ministara iz SNSD-a, što ukazuje na kontinuiranu političku blokadu

04.05.2024. 19:29
  • Podijeli:
VM_vijeće ministara-63dbb7fb27f8e.webp Foto: Vijeće ministara

U političkim krugovima Bosne i Hercegovine trenutno su dva zakona koja izazivaju velike polemike i neslaganja među vladajućim partnerima: Izborni zakon i zakon o sudu.

Predsjedavajuća Vijeća ministara BiH, Borjana Krišto, ponovno je predložila nacrt zakona o sudu, koji je već dva puta odbijen od strane ministara iz SNSD-a, što ukazuje na kontinuiranu političku blokadu.

Ministar odbrane BiH i zamjenik predsjedavajuće Vijeća ministara BiH, Zukan Helez (SDP), potvrdio je za Faktor da izmjene i dopune Izbornog zakona Bosne i Hercegovine, koje je u proceduru uputilo Ministarstvo pravde BiH, neće ostati na dnevnom redu predstojeće sjednice Vijeća ministara zakazane za 7. maj.

Helez je jasno izjavio: “Neću dozvoliti da ostane na dnevnom redu”, što implicira njegovu odlučnost da ne dopusti prolazak zakona bez široke političke suglasnosti.

Izborni zakon, kako je najavljeno od strane predsjednika HDZ-a, Dragana Čovića, predložilo je Ministarstvo pravde na čelu s Davorom Bunoza (HDZ), ali nije dobio pozitivno mišljenje Ureda za zakonodavstvo Vijeća ministara BiH. Helez je kritički istaknuo da bi usvajanjem tog zakona došlo do situacije gdje bi postojala dva konkuretna zakona, što je neprihvatljivo: “Osim toga, nije usaglašen na političkom nivou. Zato je nemoguće da ide.”

Što se tiče zakona o sudu, Helez navodi da se situacija nije promijenila i da nema napretka u usaglašavanju stavova među partnerima u vlasti. On je izrazio spremnost da podrži zakon ako se nađe na dnevnom redu, ali samo pod uvjetom da se riješi pitanje trajnog sjedišta Apelacionog odjela Suda BiH, koje je bilo jedno od ključnih spornih pitanja. Dosadašnji prijedlozi nisu našli podršku ministara iz reda srpskog naroda, pri čemu SNSD insistira da sjedište bude u Banja Luci.

Ministar sigurnosti BiH, Nenad Nešić, nije dostupan za komentar o tome da li su zakoni u međuvremenu usaglašeni, što dodatno doprinosi atmosferi neizvjesnosti i političke napetosti.

  • Podijeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vijesti na portalu UNA.BA je anonimno, a registracija nije poterebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, prijetnje i govor mržnje na nacionalnoj, vjerskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečijeg seksualnog opredjeljenja neće biti objavljeni. Komentari održavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti krivično gonjeni. Kao čitalac prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uvjerenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanje drugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik prije pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()