U Sarajevu pokrenut projekat koji kao cilj ima obučiti učenike znakovnom jeziku

Brojni ne poznaju znakovni jezik

30.09.2023. 22:00
  • Podijeli:

71-ogodišnji Milenko Pašović sluh je izgubio kada je imao 4 godine kao posljedicu upale mozga.

No, i pored nemogućnosti da čuje, završio je grafičku školu, te radio 52 godine. Sada je u penziji, no ne miruje. Želi pomoći i drugima.

A najviše bi volio, kaže, da im se olakša komukacija. Ni u njegovom okruženju, kaže, brojni ne poznaju znakovni jezik.

"Na tom turniru je bio samo jedan tumač znakovnog jezika, i ona je otišla da pomogne jednom drugom igraču. Niko drugi nije mogao da se sporazumije ni sa sudijama, ni sa pomoćnim sudijama, na TV programima nema tumača znakovog jezika osim na javnom servisu koji su dužni da realizuju takve emisije, na često pitanje kažu da im je to neisplativo", kaže Mak Toočić, maturant Druge gimnazije Sarajevo.

Pa su zajedno sa direktorom škole pokrenuli projekat koji kao finalni cilj ima obučiti učenike te škole znakovnom jeziku.

"Evo mislim da niko u Drugoj gimnaziji, barem da ja znam, nema niko da zna ovaj jezik, to je alarm koji trebaju upaliti svi i učiti kroz sistem obrazovanja o ovom znakovnom jeziku, kako bi ovoj populaciji olakšali život", ističe Seid Alibegović, direktor Druge gimnazije Sarajevo.

Nerijetko gluhi i nagluhi sugrađani u npr. opštinama ili Domovima zdravlja ne uspiju dobiti kvalitetnu uslugu, ponekad i nikakvu, jer uposleni nisu osposobljeni s njima razgovarati, a tumača nema. Tek oko 15 ih je registrovano u BiH.

"Najveći problem je u školstvu i fakultetima, trebaju tumači da bi preveli znakovni jezik, što je zakonom regulisano da će vlada obezbijediti odgovarajuća sredstva za plaćanje tumača", pojasnio je Sulejman Čaković iz Udruženja gluhih i nagluhih FBiH.

Zakon o upotrebi znakovnog jezika na državnom nivou postoji od 2009. no nikada nije implemetiran. Ne postoje kaznene odredbe za one koji taj zakon ne poštuje, pa ga niko i ne poštuje, zbog čega ispašta oko 40 hiljada osoba, bar zvanično, koliko ih ima sa oštećenim sluhom u BiH, zemlji u kojoj ne postoji niti jedna obrazovna ustanova u kojoj se uči znakovni jezik. A na sreću, ili pak žalost, ovaj problem su, prije nadležnih, prepoznali učenici srednjih škola.

  • Podijeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vijesti na portalu UNA.BA je anonimno, a registracija nije poterebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, prijetnje i govor mržnje na nacionalnoj, vjerskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečijeg seksualnog opredjeljenja neće biti objavljeni. Komentari održavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti krivično gonjeni. Kao čitalac prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uvjerenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanje drugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik prije pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()